Za rostoucími čísly vidí vědec nejen změnu životního stylu, ale také dozvuky covidové epidemie. „Covid je systémové onemocnění, které vede k většímu riziku vzniku cévních mozkových příhod. Hlavním faktorem stoupajících čísel u mladých lidí je však změna životního stylu, kdy narůstá počet obézních dětí. I malý nárůst nadváhy tak může vést k většímu riziku budoucí mozkové příhody,“ dodal Mikulík.

Problémem také je, že mnoho lidí příznaky přicházející mrtvice nerozpozná. A přitom prvních několik minut po mozkové příhodě rozhoduje o tom, zda člověk přežije, nebo bude mít trvalé následky.

Vyšetření na mamografu - Ilustrační foto
Operace kyčle? Přijďte za dva roky. Nemocnice u zákroků dohánějí skluz po covidu

Dlouho si pak brněnští vědci lámali hlavy s tím, jak zvýšit povědomí o tomto neviditelném zabijákovi. V době internetu a sociálních sítí zavrhli „letákovou“ kampaň a příklad, jak dělat moderní osvětu, našli v Americe. Konkrétně pak v New Yorku, kde se již před lety místní lékaři spojili s rapery, kteří jim s osvětou pomohli.

Zdroj: se souhlasem MC GeyO mrtvici a jejich příznacích tak rázně frázoval i legendární Ice-T. Toho však do Čech nezlákali a tak hledali v místních rapových vodách. Volba nakonec padla na Jakuba Rafaela, který je ve světě rapu znám pod jménem MC Gey. Rázovitý Brňák poté pro vědce složil song s jednoduchým názvem Koutek.

Při skládání písně se však nemusel probírat stohy encyklopedií a odborné literatury. Vycházel totiž z vlastní zkušenosti, kdy mrtvice postihla jeho dědu. „I z tohoto důvodu mi ta nabídka přišla jako výzva. A to i z toho pohledu napsat text, který bude mít nejen trošku vtipu, ale hlavně nějaký informační charakter,“ řekl k písni, ve které se například objeví text „mozek nemůže jet v ucpaný tepně, je dobrý vědět co, když pepka klepne, tři hlavní příznaky, tak si je proklepnem,“ MC Gey.

Trojice hlavních příznaků

Právě tři hlavní příznaky jsou pak hlavním středobodem písně, která již zabodovala i u fanoušků na YouTube, kde ji zhlédlo takřka sto tisíc lidí. „Při skládání jsme měl několik záchytných bodů. Hlavně tedy ty tři příznaky, povislý ret, necitlivost končetin a špatná komunikace. K tomu jsem pak přidal i info, za jak dlouho po atace je nejpozdější doba pro zavolání sanitky. Na to jsem pak lepil dvojsmysly, aby to nebyla „jen“ informační skladba,“ dodal raper.

Zdroj: Youtube

Jeho samotného pak potěšila reakce fanoušků, kteří se vesměs pod videem na youtube vyjadřovali v pochvalném duchu. „Mnozí pochopili, že rap není jen o frajeření a oblečení, ale může dát lidem něco, co skutečně dává smysl. A i když asi nebudu mít dosah jako Ice-T, tak i kdyby to pomohlo třeba jen stovce lidí, tak je to lepší, než nic,“ dodal Rafael a přiznal, že i on sám má hrůzu z mrtvice a infarktů.

„Po té zkušenosti s dědou se více rozhlížím kolem sebe a sám se také víc pozoruji. Jednou na festivalu mě brněla ruka a tak jsem raději preventivně zašel na prohlídku. Lékař mi však řekl, že se moc pozoruji a že to rozhodně není mrtvice, ale asi jsem hodně pil a mám málo hořčíku,“ dodal s úsměvem raper.

Ukrajinské děti se adaptují v českých školách.
Kolik dětí z Ukrajiny dorazí do škol? Jasno bude v červenci, peněz je zatím dost

Jeho přínosu si váží i samotní vědci. „Rozhodně to byla trefa do černého a jsem rád, že jsme takto mohli přiblížit problematiku mrtvice mladým lidem,“ pochválil si spolupráci Robert Mikulík.

Přiblížení k mladé generaci 

Spokojená s tímto spojením je i jeho kolegyně ze Skupiny veřejného zdraví Hana Maršálková. Když jsme přemýšleli, jak o mrtvici informovat rozhodli jsme se pro rapovou píseň, abychom tematiku přiblížili mladým lidem. Právě mladší generace je totiž často ta, která svým rodičům a prarodičům volá záchranku, když u nich mrtvice udeří,“ dodala Maršálková.