Jak vypadá a jak se léčí kvasinka v ústech:
V ČLÁNKU NAJDETE:
Napříč sociálními sítěmi koluje spousta zajímavých informací, ale i polopravd či úplných nesmyslů. V poslední době se začaly objevovat rady, jak si poradit s kvasinkovým zánětem i bez návštěvy lékárny. Stačí si prý do úst vložit protikvasinkové vaginální tablety. Co si o tomto řešení myslí odborníci?
Orální kandidóza, jak se odborně kvasinkovému zánětu v ústech říká, je podle webu Farmacie pro praxi typickou infekcí sliznice dutiny ústní a hltanu. Nejčastěji je způsobená kvasinkou candida albicans.
U zdravých dospělých se projevuje jen zřídka. Daleko častější bývá u kojenců či malých dětí, u seniorů, a především pak u pacientů s oslabeným imunitním systémem.
Bez porady s lékařem neriskujte
„Pro léčbu orální kandidózy jsou doporučena lokální antimykotika v různých formách. Mohou to být gely nebo pastilky. Jednou z účinných látek je také klotrimazol,“ říká Veronika Orendášová, tisková mluvčí České lékárnické komory.
Pokud není dostupné jiné antimykotikum, může podle lékárnice lékař doporučit - na svoji zodpovědnost - cucat vaginální tablety s touto účinnou látkou. Bez porady s lékařem jsou ale tyto tablety určeny pouze k léčbě vaginální mykózy.
Jednorázové užití život neohrozí
„Trend používání vaginálních čípků do úst jsem ještě nezaznamenal,“ říká Dušan Zhoř, praktický lékař z Kyjova, který je sám na sociálních sítích poměrně aktivní. „Nicméně, vaginální globule, neboli čípky určitě nejsou určeny pro užití do úst,“ dodává důrazně.
Tato léková forma by podle něj mohla při ústním užití způsobit poměrně často potíže, vážné problémy se žaludkem a občas až selhání ledvin. „Jednorázové užití omylem ale není nijak život ohrožující,“ uklidňuje nakonec doktor Zhoř.
Kvasinka candida albicans pod mikroskopem
Pomohou podpůrné terapie
Infekci způsobené kvasinkou candida albicans se lidově také říká moučnivka. Způsobuje totiž na jazyku a sliznici úst moučně bílý povlak.
„Pokud za mnou přijde pacient s tímto onemocněním (a nemá diagnostikováno závažné onemocnění, jako jsou rakoviny, poruchy imunity, cukrovka, infekce HIV a tak podobně), je to pro mě znamení, že mám začít pátrat po něčem skrytém a velkém,“ říká doktor Zhoř.
Nahrává se anketa ...
Podle rozsahu pacientova postižení a potíží zvažuje lékař různé podpůrné terapie. Mezi ně patří podávání minerálů, podpůrných infuzí s multivitaminem, munomodulační léčba či užívání prebiotik a probiotik na podporu střevní mikroflóry.
Léčba trvá až dva týdny
Uvažovat lze také o změnách životního stylu. „Jako je třeba výměna kartáčků na zuby nebo omezení cukrů v jídelníčku. Využít lze i cílenou terapii ve formě gelů či tablet. Některé pro pacienta mohou individuálně připravit v lékárně,“ uvádí Dušan Zhoř
„K terapii kvasinkové infekce se používá z individuálně připravovaných léčivých přípravků tetraboritan sodný jako 3–20 % roztok v glycerolu, takzvaný borax-glycerin,“ popisuje na webu lékáren Dr. Max lékárnice Jana Vaverová.
„Používá se jako alternativa ke genciánové violeti (antiseptické barvivo, které se používá k léčbě plísňových infekcí kůže; pozn. red.), protože nezbarvuje tkáně. Doba léčby je obvykle 7-14 dní,“ dodává lékárnice.
V extrémním případě hrozí hospitalizace
V případě významného postižení, při podezření na infekci pokračující do jícnu, je podle Dušana Zhoře vhodná hospitalizace. Jak však praktický lékař dodává, takový přápad ve své dosavadní praxi řešil jen jednou.