Rodiny, které si hodají pořídit nové auto s dostatečným prostorem pro čtyři až pět lidí a solidním zavazadlovým prostorem, si v současné době musí připravit nejméně 367 500 korun.

Vyplývá to z našeho průzkumu aktuálních ceníků jednotlivých automobilových značek, které oficiálně působí na tuzemském trhu s novými osobními auty.

Na přehled 25 nejlevnějších vozů této kategorie, se podívejte do galerie. U každého vozu je současně uvedena cenovka základní verze.

Do přehledu jsme zařadili vozy od velikosti hatchback nižší třídy. Do cenové úrovně 550 000 Kč se ale vešla rovněž auta s karosérií lifback, kombi, MPV a dokonce také SUV. Všechna samozřejmě pohání zážehový spalovací motor a všechna mají pohon kol pouze jedné nápravy.

Pod hranici 400 tisíc korun se dostanou pouze dva takto velké vozy. Jednak Dacia Duster a jednak v tuzemsku vyráběný model Hyundai i30. Do úrovně půl miliónu korun pak náleží čtrnáct dalších aut.

Nejprostornější z nich je Dacia Jogger, která je schopna v interiéru převážet až sedm cestujících.

Za podobné peníze různé karosářské verze…

Za úvahu rozhodně stojí nabídka značky Kia Motors. Ta ve zmíněném rozmezí 400 - 500 tisíc korun nabízí hned tři auta. Jednak klasický hatchback Ceed, dále kombi verzi téhož vozu a rovněž líbivý crossover XCeed.

Automobilka Hyundai ze stejného korejského koncernu pak má u svých dealerů vystavena s podobně solidními cenovkami mimo výše uvedeného hatchbacku i30 rovněž verze kombi a liftback.

Nabídku korejských značek v našem přehledu doplňují ještě dva typy značky SsangYong. Naopak pro dostupná prostorná evropská auta je vhodné jít třeba k Fiatu, Citroënu nebo Renaultu. Do našeho přehledu se dostalo také jedno čínské auto - menší SUV s označením ZS

U dealerů mladoboleslavské Škody si lze s rozpočtem do 550 tisíc pořídit dvě slušně prostorná auta. Scala stojí nyní nejméně 417 900 korun a Octavia lifback je o 102 tisíc korun dražší.