Zprávy o řidičích, kteří usedli za volant pod vlivem alkoholu, jsou stále častější. Zdá se, že tento trestný čin začíná být pomalu běžnou záležitostí. Jenomže lidé, kteří se s oblibou napijí před řízením automobilu, vážně ohrožují nejen svůj život, ale hlavně ostatních.

Například alarmující je příklad nehod na Mělnicku s přítomností alkoholu v krvi řidičů v loňském roce. „V loňském roce se celkem stalo 1609 nehod. Z toho byl u sto šesti přítomen alkohol,“ řekla Štěpánka Mikulenčáková, mělnická policejní mluvčí.

Jeden z posledních případů, kdy byl naměřen alkohol v krvi, se stal v pondělí 4. února. Do jednosměrky v Tyršově ulici v Mělníku vjel řidič v opačném směru a mířil si to směrem k poště. „Proti opilému řidiči, který jel v jednosměrce, jelo auto, takže se mu chtěl vyhnout,“ uvedla Štěpánka Mikulenčáková. Přitom ale situaci nezvládl a odřel několik zaparkovaných aut. Překvapením pro policisty bylo, když řidič automobilu, který odřel vozidla, nadýchal téměř dvě promile alkoholu!

Na alkohol za volantem doplatil i známý mělnický pirát silnic Karel Oplt z Kralup nad Vltavou. Ten byl před několika dny odsouzen na osm měsíců odnětí svobody za to, že nevlastnil řidičské oprávnění a jezdil pod vlivem alkoholu. Policisté tohoto řidiče zadrželi celkem desetkrát, z toho pětkrát byl Oplt pod vlivem alkoholu. Právě po desáté došla policistům trpělivost. „Kralupští policisté zjistili již podesáté, že muž jezdí bez řidičského oprávnění, a navíc měl 2,47 promile alkoholu v krvi,“ objasnila policejní mluvčí Mikulenčáková.

Zdá se, že alkohol za volantem se stal oblíbeným „sportem“ Čechů. Nejen na Mělnicku si řidiči před jízdou rádi dají nějakou tu sklenku alkoholu. To potvrzuje například i první únorový víkend na Mladoboleslavsku. Ve Žďáru u Mnichova Hradiště naráží podnapilý šedesátiletý řidič do protijedoucího autobusu. Nadýchal téměř dvě promile. Den nato havaruje v Benátkách nad Jizerou třicetiletý cizinec. Výsledek dechové zkoušky? 1,13 promile. A podle všeho se alkohol podílel i na nehodě dvou osobních aut hned další den v Předměřicích nad Jizerou.

A to je jen jediný víkend na Mladoboleslavsku. Kromě nehod, způsobených pod vlivem alkoholu, bylo tentýž víkend ještě při řízení přistiženo několik dalších podnapilých řidičů.