Soud vyhověl Jaromíru P., požadujícímu nový proces za své přítomnosti, a to včetně dokazování. Má na to nárok, takže vhledem ke včasnému podání žádosti soud vyhovět musel. Před léty, kdy byl souzen jako uprchlý, ho zastupoval advokát. Nyní, kdy se přičiněním policie nuceně vrátil do vlasti, chce osobně vypovídat a vyjadřovat se k prováděným důkazům. V roli svědků by tak k soudu měli přijít další bývalí berdychovci, kteří už všichni byli z výkonu trestu propuštěni.

Na novém hlavním líčení může dnes pětašedesátiletý Jaromír P. jen vydělat. Přesněji nemá co ztratit, mohl by jen získat. Ať už by se v souvislosti s jeho zapojením do řádění Berdychova gangu prokázalo cokoli – a z někdejších soudních jednání vyplynulo, že zřejmě nefiguroval v roli pouhého pěšáka, ale měl podíl přímo na plánování páchaných zločinů – nemůže už být odsouzen k přísnějšímu trestu, než dostal v nepřítomnosti. K mírnějšímu ano.

Původně mu krajský soud vyměřil trest odnětí svobody v trvání 14 let, který odvolací senát Vrchního soudu v Praze pravomocně změnil na 13,5 roku. Úterní rozhodnutí mimo jiné znamená, že soud rozhodl o zrušení přechozího verdiktu a dotyčného poslal do vazby, kde bude čekat na nový proces.

Ten začne 27. července, předběžně jsou termíny hlavního líčení rozplánovány do 4. srpna a lze očekávat značný mediální zájem. A nejen kvůli jednomu z obzvlášť pozorně sledovaných skutků, únosu a vydírání známého pražského zlatníka v roce 1996, jehož mrtvé tělo se zraněními vypadajícími jako stopy mučení později náhodný rybář nalezl u slapské přehrady.

Vypovídat má přijít čtveřice mužů, kteří byli původně odsouzeni společně s Jaromírem P. včetně Davida B., jehož příjmení dalo celé kauze označení. Všichni se poznali v někdejším nočním klubu Discoland Sylvie, kde pracovali převážně jako ochranka. Jaromír P. uprchl nejméně před 16 lety. Policii se podařilo vystopovat, že se skrýval v USA, kde také páchal trestnou činnost. Loni na jaře tam byl zadržen v oblasti Seattlu, letos v květnu ho americká justice vydala do České republiky.