Ghetto. Toto slovo naštěstí město Mělník nezná. Přesto jsou zde místa, kde sociálně slabí občané žijí.

Místní o nich dobře vědí. „Myslíte asi Romy, že ano? Tak ty žijí hlavně ve dvou barácích v místní části Pšovka, a také v bývalém zdravotním středisku v Mlazicích. A nějací jsou také po panelových domech v různých částech města,“ měl jasno asi pětadvacetiletý mladík, kterého reportéři Mělnického deníku oslovili.

Romové se usadili ve zdravotním středisku
Právě v bývalém zdravotním středisku v Mlazicích žije početná skupina Romů, která se tam přestěhovala loni ze Slaného. A od této chvíle začal kolotoč událostí.

„Máme strach. Z těch lidí tam skoro nikdo nepracuje, jen se flákají a bojíme se, že pokud se něco neudělá, přistěhuje se jich ještě více,“ řekl po jejich nastěhování obyvatel Mlazic, který ovšem ze strachu nechce zveřejnit své jméno s tím, že má obavy z potíží.
Zda tamních obyvatel od loňského roku přibylo, netuší vedoucí Odboru výstavby a rozvoje Městského úřadu Mělník Pavel Průcha. Připouští však, že jich tam žije poměrně dost.

Přestupkové řízení. Výsledek? Nezaplacená pokuta
Radnice už loni zahájila proti tamním obyvatelům přestupkové řízení. V objektu totiž bydlí nelegálně. „Užívají stavbu v rozporu s kolaudačním rozhodnutím, Objekt je totiž kolaudován jako zdravotní středisko, nikoliv jako objekt k bydlení,“ vysvětlil Průcha. Doplnil však, že fyzicky bránit v bydlení těmto lidem prostě nelze.

Výsledkem přestupkového řízení bylo, že tamní obyvatelé dostali pokutu. Tu ale nezaplatili. „Sankci proto nyní vymáhá finanční odbor,“ řekl vedoucí odboru výstavby a rozvoje města s tím, že tamním lidem hrozí mimo jiné i exekuce.

Pavel Průcha, vedoucí odboru výstavby a rozvoje:
„Dostali pokutu, ale nezaplatili ji. Sankci teď vymáhá finanční odbor.“

Správní odbor dokonce zrušil trvalý pobyt
Původně byla v nezkolaudovaném objektu jedna rodina dokonce trvale přihlášena. To bylo ale v rozporu s platnými předpisy, a tak se do věci vložil i správní odbor. „Tento trvalý pobyt rodině zrušil, takže je nyní trvale přihlášená na Městském úřadě Mělník,“ podotkl Průcha.
Řada lidí si na několik desítek Romů, které v bývalém zdravotním středisku žijí, stěžuje. Nelíbí se jim jejich chování, někteří občané se dokonce bojí. V blízkosti stavby je totiž městský park a hřiště, s čímž jsou spojené různé konflikty.

Na místo musejí vyjíždět i městští policisté
Starosta města Miroslav Neumann už loni připustil, že ačkoliv nemá žádný poznatek, že by docházelo k narušování veřejného pořádku, několikrát musela do blízkosti domu vyjet městská policie. Lidé ze sousedství bývalého zdravotního střediska se navíc bojí i o své zdraví. „Ten dům je plný azbestu a dost silně pochybuji, že s ním současní obyvatelé správně naloží,“ poznamenal další ze sousedů.

Objekt, který není zkolaudován k bydlení, má rozměry zhruba 34 krát x 12 metrů. Dlouho sloužil pacientům v Mělníku, řadu let je ale neobydlený, prázdný a ve zpustošeném stavu. A to i nyní.

Řešení? Každá rada drahá
A jak tedy ze začarované situace ven? Na jedné straně nespokojení sousedé, na druhé nepřizpůsobiví občané, kteří objekt nechtějí opustit, ačkoliv v něm podle kolaudačního rozhodnutí bydlet nesmějí. „Netuším, jaké to má řešení. Kdyby to někdo věděl, už bylo možná po problémech,“ uzavřel Pavel Průcha.

Jan Laštovička, Viktor Janovský