Hašlová to uvedla v souvislosti s řáděním dosud neznámého zloděje, který si pro své rejdy vybral rekreační kolonii na Brandýsku. Vloupal se tam hned do několika objektů: v minulém týdnu jich od pondělí do středy – tedy mezi 10. a 12. červnem – navštívil téměř desítku.

„V městské části Brandýsa nad Labem Popovice, zřejmě během noci, vnikl přes oplocení na pozemky chatek, kde poškodil zajištění a uzamykací mechanismy. Poté mu už nic nebránilo v tom, aby z objektů odcizil různé věci a předměty v celkové hodnotě přesahující částku sedmnáct tisíc korun,“ konstatovala Hašlová. Připomněla, že celková škoda je však více než trojnásobně vyšší v důsledku toho, co lump poničil: „Daleko větší škodu napáchal poškozením objektů, kdy se částka vyšplhala přes čtyřicet tisíc korun.“

Na možnou návštěvu zloděje je podle Hašlové dobré připravit se předem – a to nejen montáží bytelných zámků a případného elektronického zabezpečení. Právě pro případ vloupání policisté radí pořídit si fotodokumentaci cenných věcí a poznamenat si výrobní čísla elektronických přístrojů.

„Pokud k vloupání došlo, neprodleně tuto skutečnost oznamte Policii ČR – čím dříve se policisté o vloupání dozvědí, tím je větší šance, že bude pachatel vypátrán a dopaden,“ upozornila Hašlová. S tím, že při podezření z vykradení by do obydlí neměl nikdo před příjezdem policie vstupovat. A už vůbec ne po zlodějích uklízet! „V opačném případě je velká pravděpodobnost, že stopy, které pachatel na místě zanechal, budou z velké části znehodnoceny – nebo je vůbec nebude možné vyhledat a zajistit,“ vysvětlila.

Policie radí, jak se chránit před zloději
- Při odchodu z domu vždy zamykejte dveře a zavírejte okna. Okno v poloze ventilace a mikroventilace není zavřené!

- Náhodného zloděje může odradit i tabulka informující o přítomnosti psa či kamerového systému.

- Nechlubte se svým majetkem či cennostmi.

- Nechávejte si doma velkou finanční hotovost; ta patří do banky.

- Do domu nepouštějte neznámé lidi.

- Blíží se doba dovolených. Neinformujte o té vaší. Ani na sociálních sítích!

- V případě delší nepřítomnosti někoho požádejte o vybírání poštovní schránky.

- Když zjistíte podezřelou aktivitu v okolí vašeho domu, ihned informujte policisty nebo strážníky.

Zdroj: Policie ČR