Rozhodnutí o tom, že za skácení stromů na koleje, do nichž pak dvakrát najely osobní vlaky – naštěstí se nikomu nic nestalo – si má senior odpykat za mřížemi čtyři roky, v úterý potvrdil odvolací senát Vrchního soudu v Praze. Součástí verdiktu, který je již pravomocný, je rovněž rozhodnutí o náhradě způsobené škody a ochranném psychiatrickém léčení v ambulantní formě.

K útokům na železnici spáchaným v červnu a červenci 2017 u Bakova nad Jizerou a Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku, u nichž se neumělými nápisy snažil vyvolat zdání, že jde o dílo islámských radikálů, se Balda přiznal. Vysvětloval, že tímto způsobem chtěl burcovat veřejnost a varovat před možnými nebezpečími, která si spojoval s muslimskou migrací. Ze stejných pohnutek také pomocí počítače a domácí tiskárny vyrobil letáky s údajnými hrozbami muslimských džihádistů, které pak vylepoval i házel lidem do schránek na různých místech středních Čech, Liberecka a v Praze; jeden také poslal do redakce televize Prima.

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.
Ať silničáře hlídá kontrolní výbor, žádá STAN

U soudů vysvětloval, že aniž se s kýmkoli poradil nebo se někomu svěřil, k těmto činům se odhodlal pod vlivem zpráv z médií, debat s podobně smýšlejícími přáteli a četby jimi přeposílaných e-mailů – přičemž velký vliv prý mělo i to, že se mu opakovaně zdály děsivé sny o vlně migrantů valících se do naší země. „Nechtěl jsem nikomu ublížit – jen vyvolat strach,“ zdůrazňoval vazebně stíhaný senior, který také na protest proti migraci skládal angažované písně, jež i sám zpíval za doprovodu harmoniky. Zdůrazňoval, že nechtěl ani vyvolávat nenávist: jen otevírat lidem oči a varovat před nebezpečím. Poté, co o svém chování popřemýšlel ve vazební cele, uznával v jednání síni, že jeho počínání byla chyba.

Proti trestu, již krajským soudem vyměřeným pod hranicí sazby stanovené trestním zákoníkem, se odvolal pouze obžalovaný. Obhajoba se u vrchního soudu snažila prosadit změnu právní kvalifikace z teroristického útoku na jiný trestný čin – nejspíš na obecné ohrožení – avšak neúspěšně.

Seniorovi z Mladoboleslavska kladou policie i státní zastupitelství za vinu, že předloni v létě, v červnu a v červenci 2017, nastražil na koleje skácené kmeny stromů, aby do nich narazil vlak.
Chtěl jsem varovat před teroristy, hájí se senior souzený pro terorismus
Obviněný jednasedmdesátiletý senior Jaromír Balda ve středu 9. ledna 2019 u Krajského soudu v Praze.
Co za stromy na kolejích? Čtyři roky, či podmínku?