„Kradl za nouzového stavu a poškodil dveře finančního úřadu,“ shrnula jeho prohřešky mluvčí mělnického územního oboru policie Markéta Johnová. S tím, že muž, který v uplynulých třech letech už dostal trest pro obdobné skutky, byl obviněn ze zločinu krádeže a přečinu poškození cizí věci. A protože šlo o krádež spáchanou v době nouzového stavu, v případě uznání viny může být ve hře pobyt ve vězení od dvou do osmi let.

Prvního ze skutků, které mu policisté nyní přičítají, se měl dopustit ve čtvrtek 17. prosince. Tehdy se kolem sedmé večer ozval rachot tříštěného skla ve Smetanově ulici. Byl to mžik, kdy kus betonu rozrazil skleněnou výplň vstupních dveří budovy finančního úřadu – vzniklá škoda na však trvalá. A ne malá: vyčíslena byla na bezmála 16 tisíc korun.

Devítitisícovou škodu pak za sebou podezřelý zanechal na sklonku měsíce, kdy si podle policistů vyhlédl hned dva cíle. „V době od 28. prosince dopoledne do následujícího dne odpoledne dlažební kostkou rozbil skleněnou výplň výdejního okénka restaurace v areálu letního koupaliště. Když zjistil, že za sklem je ještě dřevěná deska, vydal se ke stánku s občerstvením,“ konstatovala Johnová. Kiosek už byl „přístupnější“: stačilo poškodit dveře – a dalo se vlézt dovnitř. Nezvanému a nevítanému návštěvního se hodilo všechno, co bylo možné sebrat: elektrické větráky, rychlovarná konvice, narážeč pivních sudů i další věci.