Červenka byl sice opilý jak zákon káže – sám přiznává, že před tím, než doma sedl za volant, stihl vypít sedm piv a půl litru rumu – ale podle státního zástupce Petra Šnajdra věděl, co dělá. „Po předchozí rozepři úmyslně najel na poškozeného ležícího nebo klečícího před vozidlem a vláčel ho autem padesát metrů,“ konstatoval žalobce. Také zraněný muž je přesvědčen, že nešlo o nešťastnou náhodu. „Asi měsíc před tím mi poslal e-mail, že mě zabije. A – skoro to udělal,“ řekl Lukáš A. Deníku. Dnes dokáže chodit bez problémů – po nehodě byl ale strašlivě zřízený. Doktoři na traumatologii a později na plastice ho léčili mimo jiné se zraněním páteře a vykloubením ramene; dodnes je také zřetelné, jak měl sedřenou kůži na dlaních, stejně jako na lopatkách, kolenou i na loktech.

U soudu Lukáš A. Červenkovi ani neodpověděl na pozdrav. Také dopisy, které mu Červenka posílal z vazební věznice, vrátil zpět nepřečtené. Kdysi přitom bývali nejlepšími kamarády. Trávili spolu hodně času a společně vyráželi za zábavou. A společně také kašlali na školu, takže se ani jeden z nich nedoučil. Společnou měli i zálibu v experimentování s drogami. „Pervitin jsem užíval poslední čtyři roky. Bral jsem příležitostně, hlavně když jsem chtěl uniknout před problémy, které se kolem mě nakupily. Ale marihuanu jsem kouřil velice často – a alkohol jsem pil ještě častěji; většinou i přes týden po návratu z práce,“ přiblížil Červenka soudu své návyky. „Já jsem dog nechal – a jsem rád,“ řekl Deníku jeho bývalý kamarád.

Rvačka kvůli ukradené mědi

Nerozlučné přátelství skončilo v době, kdy oba mladíci pracovali jako brigádníci v Říčanech. Poté, co se ve firmě ztratila měď, Červenka svaloval vinu na kamaráda Lukáše. A ten si to nenechal líbit. „Řekl jsem pravdu, že to vzal Vašek – a pak už to lítalo,“ popsal Lukáš A. počátek konfliktu. Červenka ho za udání zle zmlátil. Dokonce tak, že dostal podmínku za ublížení na zdraví.

Byl přitom přesvědčen, že mohl vyváznout s mírnějším trestem. Policisté mu prý poradili, že by oba kluci společně mohli napsat prohlášení, že se dál stýkají jako kamarádi, což by posloužilo jako polehčující okolnost. Nic ale sepsáno nebylo. Lukáš A. Červenkovi nebral telefon, nereagoval ani na jeho SMS zprávy. Tím ho podle všeho naštval podruhé. A když pak Lukáš přijel k Červenkovým do Veliké Vsi, aby se pokusil vzájemné vztahy urovnat, vše skončilo další rvačkou. „Říkal, že se jde omluvit za tu podmínku. Já na to, že nechci nic slyšet – a nebudeme se o tom bavit. Chtěl jsem, ať jde pryč. On ale pořád vedl svou, že mi to chce vysvětlit. Dal jsem mu facku, on mi ji chtěl vrátit, ale já bych rychlejší a dal mu druhou. Pak jsem ho odtáhl za vrata,“ popsal konflikt Červenka.

Oběť se snaží zapomenout

Zatímco v tomto případě se s Lukášem A. na popise děje v podstatě shodne, osudové noční střetnutí z 5. července vidí každý jinak. Jisté je, že Červenka tehdy přijel před klub v Odolena Vodě autem. Za volant usedl i přesto, že byl silně opilý – a také navzdory tomu, že jeho Renault 21 neměl zaplacené povinné ručení, Červenka nevlastnil řidičák, a navíc měl zákaz řízení motorových vozidel stanovený soudem. Nezastavila ho ani matka, která mu nedlouho před incidentem odebrala klíčky od auta. „Ze svazku jsem předtím sundal ten nejdůležitější – klíč od zapalování,“ vysvětlil.

V Odolena Vodě Červenka vyvolal nežádoucí rozruch. Jízda smykem a túrování motoru auta s poškozeným výfukem nebyly právě nejtišší. Na neukázněného motoristu vystartovalo několik místních, aby ho poučili, že slušní lidé chtějí v noci spát. A přesně k tomu se nachomýtl Lukáš A. Snažil se prý vše urovnat. V té chvíli ho Červenka srazil. Sám tvrdí, že chtěl ujet, protože se obával, že dostane nakládačku. A tak se stalo, že zařadil rychlost a ujížděl pryč. Nevnímal prý, že by někoho autem zachytil – připouští však, že kvůli opilosti viděl dvojitě a měl problém vyhnout se popelnici…

Zraněný Lukáš A. je stoprocentně přesvědčen, že o nešťastnou náhodu nešlo. Na vlastní náraz si prý ale nepamatuje. Jednak měl sám upito, jednak se úmyslně snaží zapomenout. A to i za pomoci psychiatrů. „Léčil jsem se v Bohnicích a pořád beru antidepresiva,“ řekl v jednací síni. Událost ale měla i další svědky, takže pro soud by nemělo být nemožné podrobně zmapovat, jak se nešťastná událost odehrála.
Pokud bude Červenka uznán vinným, hrozí mu až pět let vězení.