Podvodník Vladimír Jaškov z Liberce, který na začátku letošního roku řádil na Mělnicku, už z lidí peníze tahat nebude. Před šesti dny ho díky prozíravosti majitele penzionu v Českých Budějovicích lapili místní kriminalisté.

Dojemná scénka
Devětatřicetiletý Jaškov se v polovině letošního ledna objevil v truhlárně v mělnické ulici Jiřího z Poděbrad, kde před lety sídlila kamenická dílna. Sehrál tam dojemnou scénku.

Prý cestou z hor, kde byl lyžovat s dětmi, ztratil peněženku. Na ztrátu přišel až u mělnické benzinky, kde právě natankoval za dvanáct set. „Říkal, že shání nějakého kameníka, který by mu pomohl. Prý ho k nám poslal jeho děda, který je členem kamenického cechu,“ vyprávěl před čtyřmi měsíci Vladimír Vrábel, jak naletěl podvodníkovi. Prostřednictvím Mělnického deníku tehdy před Jaškovem varoval další potenciální oběti. Podvodník hrál svou roli nešťastného tatínka s autem plným dětí a prázdnými kapsami dokonale. Vladimíru Vrábelovi ukázal i svůj cestovní pas.

Dvanáct set v kapse
Odjížděl s dvanácti stovkami na benzin a padesátikorunou na limonádu pro děti utahané po dni na horách. Působil tak důvěryhodně, že Vladimír Vrábel začal mít pochybnosti, až když se mu po dohodnuté době neozval. Pak už stačilo zadat jméno návštěvníka do vyhledávače na internetu a Vladimíru Vrábelovi bylo jasné, že věřil zkušenému podvodníkovi. Na webu ministerstva vnitra ho totiž našel mezi hledanými osobami.

Lékař v nesnázích
Stejnou cestou odhalil Jaškova i majitel českobudějovického penzionu. Tam se podvodník poprvé objevil v polovině letošního května.
Také v penzionu, kde vystupoval jako liberecký lékař, se prokázal cestovním pasem. Bájil, že ho cestou na Šumavu chytla záda, a tak tam za manželkou a dětmi dorazí později. Žádné peníze půjčit nechtěl, ale už si připravoval půdu. „Snažil se být kamarádský, přestože jsme se neznali, hned nás zval, ať k němu do Liberce přijedeme,“ řekl o podivném hostovi majitel penzionu. Druhý den ráno Jaškov odjel, už po týdnu ale do penzionu volal.

Odhalené lži
„Choval se jako starý známý a zase nás zval na návštěvu. Přestože se nezmínil, že se vrátí, hned v následujícím dni přijel. Ubytoval se a šel ven, v noci se vrátil se dvěma pivy z vedlejšího marketu a tvrdil, že nám je dovezl z Liberce. Přitom vykládal, že si v Českých Budějovicích hledá ordinaci,“ řekl o báchorkách, které v něm vzbudily podezření, majitel penzionu. Jeho víra, že má nos na lidi, ho nezklamala.

Překvapení v herně
Stejně jako truhlář z Mělníka si sedl k počítači. Stačilo napsat jméno Vladimír Jaškov do vyhledávače a majitel penzionu během chvilky věděl, že má mezi hosty muže, kterého policisté už dva roky hledají kvůli podvodům.

„Stálo tam, že může být nebezpečný, neváhali jsme a volali policistům. Ti ho pak našli ve vedlejší herně a zadrželi,“ řekl o své nevšední zkušenosti majitel pezionu.

Zadržení hledaného podvodníka potvrdila Mělnickému deníku i mluvčí českobudějovické policie Regina Tupá. Jaškov se podle ní v Českých Budějovicích žádného trestného činu nedopustil, a tak byl eskortován právě do Mělníka. Případ budeme dále sledovat.