Zatím neznámí zloději poškodili před několika dny hrobku slavného historika Františka Palackého v Lobkovicích.

Z náhrobku, v němž je umístěny socha Ježíše Krista v životní velikosti, chtěli odtrhnout měděnou krycí stříšku. Pokus v sobotu odpoledne objevil vedoucí odboru kultury městského úřadu Vladimír Půček, který na místo přijel se zahradnicí kvůli plánované úpravě zeleně v okolí kostela.

„Nejdřív jsem se domníval, že stříšku poškodila vichřice Emma, ale při bližším prozkoumání jsem zjistil, že to není dílo větru, ale práce zlodějů,“ uvedl Půček, který případ okamžitě oznámil policii. Škoda naštěstí není vysoká a i deformovaný plech zůstal na místě.

Pachatele pravděpodobně někdo vyrušil nebo se trhání měděného opláštění ukázalo nad jejich síly. Útok na Palackého hrobku je podle Vladimíra Půčka vážnou událostí. „Hrobka je národní kulturní památkou a její poničení by bylo velkým průšvihem z hlediska uměleckého i kulturního,“ zdůraznil.
Případů krádeží barevných kovů ze hřbitovů a památníků v poslední době bohužel stále přibývá.

Ve stejných dnech, kdy došlo ke kauze v Lobkovicích, zdevastovali zloději kovů hřbitov ve Starém Městě nea Uherskohradišťsku. Poničili přitom desítky náhrobků.

„Důvody jsou stále stejné – špatné zákony, které neumožňují tvrdě potrestat majitele výkupen surovin, jež ukradené kovy přijímají. Dokud tento stav potrvá, zloději budou stále drzejší,“ konstatoval Vladimír Půček.

Pavel Schebesta