Jednadvacet nemovitostí, škody za osm milionů korun a lidé, kteří se ráno probouzeli ve vykradených bytech s příšerným vědomím, že se kolem nich někdo plížil, zatímco spali.

Poprvé se dnes jednapadesátiletý muž vydal krást mezi spáče na jaře roku 2015, naposledy o letošních letních prázdninách, kdy procházel nočními domy v Praze a středních Čechách.

Muže sice zachytila řada kamerových záznamů, k jeho odhalení to ale dlouho nevedlo. Podle pražského policejního mluvčího Jana Rybanského tehdy neznámý muž domy se zájmem procházel, sledoval spící lidi a čas od času si pár věcí odnesl. „Je zaznamenán i případ, kdy na několik okamžiků přisedl na postel k nic netušící spící dívence, a pak zase odešel,“ připomněl Rybanský.

Démon z nočních domů na kamerových záběrech. | Video: PČR Praha

Démon, jak pachateli začali s přibývajícími případy říkat detektivové, zůstával stále neznámý. Kamerové záznamy sice přivedly policisty na stopu možných podezřelých, totožnost démona se díky tomu však odhalit nepodařilo.

„Veškeré další prověřování v průběhu několika let byla negativní a na konkrétního podezřelého neukázala. Kriminalisté se však nevzdali a v pátrání pokračovali. Mravenčí prací, kombinací analytického prověřování a zkušeností v kriminálně závadovém prostředí byl nakonec vytipován podezřelý, který byl v uplynulých týdnech v jednom z pražských penzionů zadržen,“ uvedl Rybanský.

Podivín, jehož zálibou bylo sledovat spáče, byl přitom lapen za pět minut dvanáct. V rámci domovní prohlídky byly totiž zajištěny nejen odcizené věci, ale také letenky do Severní Ameriky s odletem už za několik dní. Muž tam chtěl podle kriminalistů začít nový život.

Místo toho teď čeká ve vazbě. V případě odsouzení může za spáchání trestných činů porušování domovní svobody a krádeže skončit až na osm let za mřížemi.