Jak uvedl mluvčí krapuské radnice Aleš Levý, kuriozní krádeži předcházela nešťastná náhoda. "V adventním období, kdy se kolem sochy pohybuje větším množství lidí a především dětí se stalo to, že jedno dítko hovínko omylem urazilo. Dali jsme ho tam znovu a do dvou dnů zmizelo," popsal Levý.

Podle jeho slov je krádež zachycena na kamerách. Na záznamu je vidět, že se u sochy sklání človek s kapucí na hlavě. Vedení kralupské radnice plánuje obě malé sošky ke Švejkovi vrátit. "Je to dekor, který k sousoší patří. Od doby, co byla socha na Palackého náměstí instalována, jsme nic podobného nezaznamenali," dodal mluvčí. 

Socha, která zpodobňuje hlavní postavu Haškova humoristického díla, zdobí Kralupy nad Vltavou od roku 2017. Románový hrdina je z bronzové slitiny a sedí na kovové parkové lavičce, na níž si k němu mohou přisednout dva až tři lidé.  Na soše podle návrhu výtvarníka Karla Zemana z Jeviněvsi pracoval sochař Albert Králiček.


Na realizaci díla sháněli kralupští nadšenci peníze přes dva a půl roku. Do sbírky přispělo více než tisíc lidí. Spolek pro instalaci sochy Josefa Švejka v Kralupech, který pořádal veřejnou sbírku, vybral 575 tisíc korun, což stačilo na všechny náklady spojené s výrobou sochy.

Socha Josefa Švejka je na dohled od někdejší kralupské drogerie šikovatele Jana Vaňka, Haškova přítele, jehož postava se vyskytuje i ve světoznámém románu, kde jsou Kralupy nad Vltavou zmíněny sedmkrát. Seznámili se ve vojenském sběrném táboře u Vídně v roce 1915. Ve městě stále žije Vaňkova vnučka, která má dvě dospělé dcery a vnoučata.