Obhajoba však neuspěla s návrhem, že rovněž v tomto případě by bylo na místě přehodnotit právní kvalifikaci a na skutek spáchaný s nožem v ruce pohlížet mírněji. Nynější verdikt (jehož součástí je také rozhodnutí o ochranném léčení a o vyplacení náhrad v celkové výši přes milion korun) je pravomocný, avšak zřejmě v kauze ještě nezaznělo poslední slovo. Lze předpokládat, že z podnětu podaného mimořádného opravného prostředku v podobě dovolání se věcí bude ještě zabývat Nejvyšší soud ČR.

Oslava, alkohol – a nůž…

Krev dvou lidí tekla loni v dubnu v Kralupech nad Vltavou, kam souzený muž přijel ke známému na oslavu. Pod vlivem alkoholu lehce nožem zranil na zádech mladičkou dívku. Poté, co z místa utekla, dvakrát bodl do hrudníku mladíka, který jí přispěchal na pomoc; ten pak potřeboval náročnou lékařskou pomoc. Řádění pachatele zastavil až zásah dalšího muže.

Soud. Ilustrační foto.
Známý kralupský potížista stanul kvůli napadení strážníka před soudem

Třebaže tehdy se Josef T. choval agresivně a hrozil, že zabije i další lidi, u soudu se mimo jiné hájil tím, že nikomu ublížit nechtěl. O noži ve své ruce prý vlastně nevěděl; myslel si, že drží elektronickou cigaretu. Podle jeho verze došlo ke zranění dívky nešťastnou náhodou – a pak už se bránil útoku mladíka. Odkazoval také na „výpadky mozku“ i paměti a na neočekávané působení alkoholu, který prý s ohledem na své onemocnění není zvyklý pít.

První útok nesměřoval k usmrcení

Ačkoli se s argumenty obhajoby neztotožnil, pohled na spáchaný skutek vrchní soud zmírnil. Předsedkyně odvolacího senátu Michaela Pařízková uvedla, že útok na dívku nebyl podle znaleckého posudku takového charakteru, aby směřoval k usmrcení, a tak na něj soud pohlížel jako na ublížení na zdraví. Zranění bylo způsobeno úmyslně; že by mohlo jít o náhodu, znalec vyloučil. Podle soudu však nedosáhlo intenzity vraženého útoku – na rozdíl od pobodání mladého muže.