Třináctka je nešťastným číslem dvaatřicetiletého muže z Mělnicka, který v týmu s dalším zlodějem řádil od loňského podzimu ve vesnicích na jihu Kokořínska.

Před čtyřmi dny, kdy bylo právě třináctého, ho totiž policisté eskortovali do vazby. O den dříve ho v Brusné lapili ve chvíli, kdy hledal lup v další chatě.

V Želízích, Brusné, Dobřeni, Chodči a na dalších místech čekala v posledních měsících na majitele chat, domů, garáží i jiných objektů rozmlácená vrata, dveře nebo okna. Po zlodějích tam zůstala spoušť. A s prázdnou neodcházeli.

Podle mělnického policejního mluvčího Václava Tichého kradli například stavební materiál, měděné trubky nebo kabely, zahradní techniku, nářadí i věci majitelů. Škody přesáhly milion korun.

Na sklonku letošního dubna dovedlo mělnické kriminality pátrání k prvnímu z pachatelů. Šestatřicetiletý muž, který je podezřelý ze spáchání tří trestných činů, teď čeká na svobodě na verdikt soudu. Za krádež, poškozování cizí věci a porušování domovní svobody mu hrozí dva až osm let ve vězení.

Jeho parťák, kterého mšenští policisté přistihli o dva týdny později při další krádeži v Brusné, už je za mřížemi. Ve výkonu trestu měl být totiž za předchozí prohřešky už od letošního února, vězení se ale snažil vyhnout.