Důvodem jeho vážného zdravotního stavu jsou zřejmě následky napadení asistentem fotbalového trenéra před více než čtrnácti dny. Už tehdy musel být chlapec letecky transportován do nemocnice. Později byl propuštěn do domácího léčení, v neděli se však jeho stav dramaticky zhoršil.

Mladý Tomáš byl v neděli ráno na kontrole u lékaře v mělnické nemocnici. Tam ale náhle upadl do bezvědomí. „Pravděpodobně se potvrdilo podezření lékaře na nitrolební poranění, které mu bylo 15. března způsobeno,“ uvedla mluvčí středočeských záchranářů Tereza Janečková. Chlapce hned transportovala helikoptéra do pražské nemocnice v Motole.

Před dvěma týdny veřejnost šokoval přístup dospělého asistenta trenéra Ondřeje Balouna při tréninku fotbalových žáků Chlumína a Vojkovic. Po přátelském utkání tehdy napadl čtrnáctiletého Tomáše z Vojkovic údajně proto, že si oklepával v šatně z kopaček bláto.

Podle všeho měl Baloun udeřit Tomáše silou do hlavy. Chlapec začal být až po několika minutách bolesti malátný a upadat do bezvědomí. Viníkovi, kterým je devatenáctiletý asistent trenéra, může hrozit za těžké ublížení na zdraví až osm let vězení. Ondřej Baloun svého jednání lituje. Prý nezachoval chladnou hlavu a ruply mu nervy.