Podle mělnické policejní mluvčí Markéty Johnové v posledních dnech mělničtí policisté přijali trestní oznámení na neznámého pachatele. „Poškozený si objednal v listopadu letošního roku na internetových stránkách mobilní telefon v ceně téměř deseti tisíc korun. Částku zaplatil, ale objednané zboží mu už nedorazilo. Webové stránky jsou nefunkční a prodejce s ním nekomunikuje,“ uvedla mluvčí s tím, že podobný případ řeší i v Neratovicích. „Poškozený si na jiných webových stránkách také objednal mobilní telefon. Ani on nemá ale své peníze, ani objednaný mobil,“ vysvětluje Johnová.

Uvedený případ není ojedinělý. Na policii se obrací poměrně často lidé s tím, že si objednali na e-shopu zboží, zaplatili za něj předem, ale už se jej nedočkali. Policisté proto varují, aby si zákazníci objednávali zboží pouze u renomovaných a prověřených on-line obchodníků. „Varovným signálem může být podezřele nízká cena, ale také třeba požadování platby předem na účet bez možnosti dobírky, nebo to, že u obchodu chybí místo k fyzickému odběru zboží,“ varuje policejní mluvčí.

Anonymní prostředí internetu dnes bohužel skýtá celou řadu příležitostí, jak někoho podvést a připravit o peníze nebo mu třeba vyhrožovat. Trestná činnost se tak děje skrytě a maximálně sofistikovaně. „O to hůř se policistům objasňuje. Naštěstí tak rychle, jak se vyvíjejí nejrůznější počítačové technologie, vyvíjejí se a zdokonalují i vyšetřovací postupy policie, proto bývá v odhalování tohoto druhu trestné činnosti často úspěšná,“ dodává Johnová.