Policisté zastavili krátce před půlnocí osobní vozidlo Volkswagen Golf v Grégrově ulici. Pětatřicetiletý šofér sice předložil všechny doklady pro řízení a provoz vozidla, ale po dechové zkoušce nadýchal více než 1,6 promile alkoholu.

„Nyní je muž podezřelý z přečinu ohrožení návykových látek, za což mu hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti,“ vysvětlila mělnická policejní mluvčí Markéta Johnová.

Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku – drogu –, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí.

„Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako například rychlost s jakou alkohol přijímáme,“ řekla policejní mluvčí.

Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.

Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol následná kocovina s celkovým útlumem.

„Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti,“ dodala Markéta Johnová.