S dopisem plným drsných rasistických hesel se na začátku týdne obrátil na kostelecké policisty třiatřicetiletý muž romského původu z Mělnicka.

List papíru, na něm stálo například táhněte z téhle země, vrátí se čas velkého Adolfa, na všechny dojde, bílá síla a další otřesná varování s řadou hrubých chyb, mu měl přijít domů od neznámého pachatele o šest dnů dříve poštou. Našel ho prý ve schránce.

Záhy se ale ukázalo, že muž dobře ví, kdo je autorem dopisu. U stroje, na němž byly rasistické ataky napsány, totiž seděl právě on.

Podle mělnického policejního mluvčího Václava Tichého kriminalisté v rámci vyšetřování odhalili, že si muž napsal dopis sám a pak si ho i poslal. Příčinou nepochopitelného chovní byla jeho snaha přimět manželku ke stěhování.

Z místa, kde bydlí, chtěl zmizet kvůli dlouhodobým neshodám s místními lidmi. A do sousední vesnice nebo města nemířil. Chtěl bydlet raději v cizině, dokonce i na jiném světadílu.

„Potvrzení o oznámení události, vystavené policisty, chtěl využít při žádosti o azyl v zahraničí,“ uvedl Václav Tichý.

Tenhle tah ale muži nevyšel. Za lež ho nečeká žádný trest. „V rámci šetření nebylo zjištěno, že by se muž dopustil svým konáním protiprávního jednání,“ vysvětlil Tichý a doplnil, že policisté případ odložili.

Pokud by takový rasistický dopis napsal a odeslal adresátovi skutečně někdo jiný, byl by podezřelý ze spáchání trestného činu násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci, za který by podle zákona mohl skončit až na tři roky ve vězení.