Pro získání, ale i udržení lidí u městské policie v Kralupech došlo v loňském roce k navýšení mezd. Benefitem je i nabídka městského bydlení. „Nábor k městské policii běží. Pořád máme podstav přibližně pět lidí, jeden čas to bylo i mínus osm lidí z celkových jednadvaceti a stávalo se, že hlídky jezdily po jednom, což je nebezpečné,“ uvedl budoucí starosta Libor Lesák (ODS).

Od 1. listopadu mají podle něj nastoupit dva noví strážníci. Dva stávající jsou ale dlouhodobě nemocní a jeden člověk byl vyslán na dlouhodobé školení, což situaci moc nepřispívá. „Městská policie je často vyzývána pomáhat státním policistům, takže strážníci neplní úlohu obecního policisty v plné míře,“ doplnil Lesák.

Státní policie je na tom ještě hůře. V Lužci nad Vltavou byli policisté nuceni oddělení úplně uzavřít a zbytek sloužících příslušníků přesunout a spojit stanicí v Kralupech. „Důvodem spojení obvodních oddělení Kralupech nad Vltavou a Lužce je zajištění nepřetržitého výkonu služby na obou teritoriích,  neboť na oddělení v Lužci došlo k poklesu početního stavu policistů tak, že nebylo možné z tohoto oddělení nepřetržitý výkon zajistit,“ uvedla mluvčí PČR Vlasta Suchánková.

Podle jejího vyjádření aktuálně chybí i přes spojení dvou oddělení deset sloužících policistů proti systemizovanému stavu.

Kriminalita nestoupá

Velkou konkurencí především v případech městské policie pro města v okrese je blízkost metropole. Ta uchazečům nabízí vyšší finanční ohodnocení i náborový příspěvek. Zkušení strážníci tak nezřídka odcházejí za lepším do Prahy, nebo třeba do největšího středočeského města Kladna, kde se podle Lesáka také výrazně zlepšily finanční podmínky pro nastupující pracovníky.

I přes chybějící strážce zákona však město Kralupy nezaznamenalo zvýšení kriminality. Největší a dokola vracející se problém jsou drogoví dealeři, kteří na trase Praha – Severní Čechy zastavují v petrochemickém městě v nepravidelných intervalech. Kralupům se vždy podaří problém na čas eliminovat, ale po nějaké době se prodejci drog znovu objeví. Podle vedení města je těžké s tímto problémem bojovat.

Budoucí starosta ale uvedl, že noví radní budou muset po ustanovujícím zasedání zastupitelstva otázku bezpečnosti ve městě řešit a promyslet novou strategii pro kralupskou policii. „První, co bychom chtěli udělat, je dosadit kvalifikované lidi k městskému kamerovému systému, kteří by nebyli součástí městské policie, ale dohlíželi by chod města a strážníci by se tak stali akce schopnější v terénu,“ zakončil budoucí starosta.