Jako z hororu je příběh Michala Rydla (1988). Přijel v doprovodu policie s pouty na rukou k ústeckému krajskému soudu. Pouta byla nutná, protože Rydlo žil v přízračném světě, kde bylo jeho cílem pozabíjet rodinu. A nikdo nevěděl, co může udělat. Už zabil jednu ženu.

Jeho vlastní rodina byla podle jeho hrůzných halucinací kdesi vězněna a vyměněna. Musel se proto zbavit nastrčených lidí, za které považoval své blízké. Ti prý předstírali, že jsou jeho blízkými.

Soud proto na sklonku tohoto týdne rozhodoval o tom, zda setrvá Rydlo i nadále v psychiatrické léčebně v Horních Beřkovicích. A zůstane tam.

Nejpozději do dvou let se ukáže, zda byla léčba úspěšná a bude moci opustit léčebnu. Pokud ne, může skončit na dlouhá léta v detenčním ústavu.

Mladík byl trestně stíhán za vraždu, ke které došlo na začátku letošního června v Petrovicích. Stíhání však bylo tehdy zastaveno.

Na základě znaleckých posudků obviněný nebyl v době spáchání pro nepříčetnost trestně odpovědný.

Psychicky nemocný mladík v petrovické prodejně ZOO Hobby napadl brutálně prodavačku. Nejméně čtyřiadvaceti údery kladívkem do zadní části hlavy ji zavraždil. Myslel si, že patří k okruhu nepřátel, kteří se kolem něho pohybovali. Žena podlehla vážným zraněním, zlomenině lebky a poškození mozku, které byly následkem úderů.

Když vrah z petrovické prodejny utekl, chtěl zmizet v zahraničí. Policisté ho však o dva dny později zadrželi na Ústecku blízko česko německých hranic.

Soudní znalec potvrdil, že mladík trpí paranoidní schizofrenií a jeho pobyt na svobodě by byl nebezpečný. Proto navrhoval další pobyt v uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny.

Podle verdiktu soudkyně Kamily Krejcarové bude Rydlo v ochranné léčbě psychiatrické ústavní formou. „Nemá náhled nad svou chorobou… Na svobodě by byl pro rodinu hrozbou,“ zdůraznila Krejcarová.

Přesvědčil jí o tom i samotný Rydlo.

Po celou dobu u soudu měl kamenný až nepřítomný výraz. Když na závěr dostal takzvané poslední slovo, zeptal se soudkyně, kdo provede testy DNA. Věřil, že by se tím potvrdilo, že jeden z členů rodiny byl vyměněn a není jeho příbuzným.