„Za poslední měsíc řešíme tři případy spojené s topnými produkty,“ potvrdil Deníku Tomáš Svoboda, koordinátor Územního odboru Policie ČR v Mělníku.

„Poškození se snažili ušetřit a narazili na podvodné webové stránky s briketami a peletami. Zaplatili za zboží, které nepřišlo," dodal Svoboda, podle které řeší mělnická policie různé případy internetových podvodů denně.

Oblíbená mělnická strážnice Radka Srbová dokázala skloubit práci i zábavu.
Žijí mezi námi. Mělnický deník představil v roce 2023 osobnosti regionu

Obětí podvodníků se v poslední době stal i muž, kterého oslovil pachatel pod falešnou identitou jako osobní bankéř a a přesvědčil ho k investování do kryptoměny na burze. „Neznámý pachatel tím muži způsobil škodu ve výši třicet tisíc korun. Nejdříve měl poškozený zaslat prvotní investici ve výši dva tisíce korun, následně mu přišla výzva k zaplacení a návod, jak zúročit další finance," popsal průběh podvodu Svoboda.

Zkušenost za padesát tisíc korun

Časté jsou i podvody, které začínají falešnou SMS zprávou o doručení balíčku. „Takových případů řešíme několik,“ uvedl Svoboda a připomněl zkušenost ženy, které přišla zpráva připomínající portál České pošty.

„Klikla na webový odkaz, kde po ní chtěli platební údaje a cvv kód. Po provedení platby následně začaly odcházet platby z jejího účtu. Než podvod prokoukla a vše nahlásila na policii, bylo jí odcizeno padesát tisíc korun," popsal jeden z případů policista.

Fotografie z archivu České společnosti ornitologické. Na snímku sýkora babka
Sledovat ptáky na krmítku a vydržet hodinu? Pomůže to vědě

Asi nejznámějším internetovým podvodem je "americký voják". Podvodníci oslovují osamělé ženy, většinou středního věku, kterým tvrdí, že v současné době slouží na misi například v Sýrii. Zatímco jim slibují společnou budoucnost, tahají z nich úspěšně peníze. Řada žen už přišla o desítky, stovky tisíc i miliony. Na toto téma vzniklo i několik filmových snímků.

Pravděpodobnost, že policie kybernetického pachatele dopadne, je podle Svobody mizivá. Proto je nezbytné být obezřetní a pořádně kontrolovat, komu posíláme své peníze.

Co signalizuje pravděpodobný podvod

Na inzerát reaguje cizinec. Není moc pravděpodobné, že si někdo ze zahraničí najde český inzerát s relativně běžným zbožím.
Kupující požaduje nestandardní způsob dopravy, například prostřednictvím neznámé zahraniční přepravní společnosti nebo vyzvednutí zástupcem společnosti.
Kupující navrhuje nestandardní způsob platby. Příkladem je zajištění jeho platby "přepravní společností", která peníze uvolní, až bude složena záloha nebo bude zboží na cestě, případně přes platební bránu, který vyžaduje údaje z platební karty prodávajícího.
Kupující požaduje platbu přes neznámé služby různých nebankovních platebních společností nebo chce platit v kryptoměně.
Pro připsání zaslaných peněz má být složena jednorázová platba ze strany prodávajícího nebo se objeví se komplikace, které vyžadují zaslání platby.
Zboží má být odesláno ještě před tím, než prodávající obdrží platbu.