Jeho členové fingovali dopravní nehody, aby pak žádali od pojišťoven uhrazení škody. Spiklenci vlastnili několik aut – i když v dokladech byli zapsáni jiní vlastníci – a ta v podvodných nehodách figurovala opakovaně. „Vozidla se přestrojovala, dokonce byla přebourávána již poškozená auta,“ řekl o práci podvodníků ředitel Inspekce ministra vnitra Zdeněk Pelc. Lumpové si však na falšování bouraček nedávali nijak zvlášť záležet, jak ukazuje fotodokumentace pořízená při vyšetřování nehod. „Kolikrát je na první pohled poznat, že místo havárie nekoresponduje s poškozením vozidla,“ připomněl Pelc.

Vyšetřovatelé bouraček přesto nezpochybňovali, že se nehoda odehrála tak, jak údajní řidiči vyprávěli. Dva dopraváci – jeden působící na Mělnicku a druhý z Prahy-venkov – totiž byli do řádění organizované skupiny zapojeni. „Dále v ní figurovali dva bývalí policisté – jeden z nich v současné době působí jako strážník městské policie – dva vojáci z útvarů v Jincích a Klatovech a osm civilních osob,“ shrnula zjištění inspekce kapitánka Martina Lídlová. Nadřízení zadržených policistů a vojáků již o zásahu inspekce dostali informace, v případě strážníka zatím vyšetřovatelé nechtějí uvádět jakékoli podrobnosti. „Nemohu říci, kde působí, abychom neohrozili vyšetřování; akce stále probíhá,“ odpověděla Lídlová na otázku Deníku.

Také podle ředitele Pelce mapování rejdů organizované skupiny podvodníků úterním zatýkáním a domovními prohlídkami zdaleka neskončilo. Šetření, na kterém se vedle policejní inspekce podíleli i detektivové pojišťoven, zatím odhalilo 10 fingovaných havárií. Pojišťovny za ně vyplatily 633 097 Kč; částky 1 379 041 Kč, kterou podvodníci nárokovali, se už nedočkali. „Určitě ale nezůstane u těchto deseti nehod,“ ujistil Pelc, že škoda bude podstatně vyšší. „Netroufám si odhadnout na jakém čísle se zastaví. Zatím máme zpracovaný rok 2008, budeme se ještě zabývat staršími materiály. Určitě půjdeme nejméně dva roky zpátky,“ konstatoval ředitel Inspekce ministra vnitra.

Čtveřice hlavních organizátorů – včetně policistů – zřejmě skončí ve vazební věznici, zbývající budou stíháni na svobodě.