Chatové osady na Kokořínsku si čas od času vyhlédnou jako snadný cíl zloději nebo v nich přespávají bezdomovci. V poslední době se ale počet chat navštívených nezvanými hosty podle vedoucího mšenského policejního obvodu Roberta Šlégla snižuje.

„Majitelé chat, zejména těch odlehlejších, které pachatele lákají nejvíc, jsou opatrnější. Přes zimu ve svých rekreačních objektech nenechávají nic cenného,“ konstatoval šéf mšenských policistů, který včera vedl akci zaměřenou právě na kontrolu chatových kolonií na Mšensku a Kokořínsku.

Do terénu vyrazily zhruba tři desítky policistů, mezi nimiž byli kriminalisté i psovodi. Jeden z týmů, který kontroloval například chalupy ve Vojtěchově a v Hlučově, doprovázel neratovický policejní psovod Jakub Havránek se svým věrným čtyřnohým parťákem Hordem.

„Poměrně často jezdíme prohledávat vykradené chaty a rodinné domy. Nebo zasahujeme při rvačkách v hospodách,“ uvedl Jakub Havránek, jehož německý ovčák je vycvičený speciálně na pachové a obranné práce. Při kontrole chat je tak vítaným pomocníkem pěších hlídek.

Mšenským policistům, jimž v kontrole chatových kolonií na Kokokořínsku pomáhali kolegové z Horních Počapel, měli z nebe asistovat i pražští policisté s vrtulníkem. Ti ale let kvůli husté mlze odložili.

Strážci zákona se vedle kontroly chat a chalup zaměřovali také na pátrání po hledaných osobách, odcizených automobilech a krádeže dřeva, což je na Kokořínsku častým nešvarem.

Na začátku Boudecké cesty ve Vojtěchově při kontrole blízké chaty narazili policisté na dřevorubce, kteří u sebe neměli potřebná povolení. „Nakonec se ukázalo, že pracují na probírce pro mšenské městské lesy. Na doklady by si ale měli i tak dát příště větší pozor,“ připomněl vedoucí mšenského obvodního oddělení.

Policisté z Mělnicka vyrážejí na akce zaměřené na kontrolu chat několikrát ročně. Vedle toho na mimo letní sezonu opuštěné lokality dohlížejí i v rámci své běžné služby.