Ten stihl okrást téměř všechny hasiče na Mladoboleslavsku!

Jen těžko však mohl pojmout podezření. „Muž vystupoval suverénně, předložil občanský průkaz i průkazku nějakého technického muzea,“ vzpomíná Kavalír.

Petkovský sbor půjčil muži devatenáct helem. Jak už jsme vás informovali ve včerejším vydání Mělnického deníku, tímto způsobem byly podvedeny desítky sborů na Mladoboleslavsku. „Jde zhruba o pětatřicet sborů, tedy o většinu v regionu. Půjčené helmy přitom vrátil pouze hasičům z Kobylnice,“ uvedl mluvčí hasičů Ladislav Mareš.

Jak vlastně celý podvod probíhal? „Muž předložil pravý občanský i řidičský průkaz. Opsali jsme si čísla, sepsali smlouvu. Půjčil si od nás patnáct starých plechových přileb, pak vypnul telefon a už se neozval,“ popsal podvodníkovo jednání starosta vineckého sboru dobrovolných hasičů Zdeněk Vrabec.
Dobrovolní hasiči z Vince odhadují škodu na třicet tisíc korun. Každá z devatenácti zapůjčených přileb z Petkov má podle tamního hasičského starosty hodnotu mezi 700 a 1000 korun.

„Šlo o helmy z padesátých let, které mají spíše historickou hodnotu,“ přiblížil Vrabec. Hasiči už sice při běžných zásazích tyto helmy nepoužívají, mají je však uskladněné pro případ různých historických vystoupení. „Rozhodně jsme je chtěli použít příští rok na oslavách stého výročí sboru,“ uvedl vinecký starosta.

Když se podvodník začal zapírat a nebral telefony, dohodly se podvedené dobrovolné sbory na podání hromadné žaloby. Už ji ale nestihly. Policisté výtečníka dopadli dříve.

Přestože policisté už muže dopadli a helmy zajistili, stále je nemají hasiči zpět. „Doufáme, že se nám přilby vrátí,“ uvádějí shodně oslovení starostové sborů. Podle Kavalíra jde o poučení pro příště, i když bylo těžké neuvěřit suverénně vystupujícímu muži, který se prokázal pravými doklady. „Když přišel přípis od kriminálky, číslo občanského průkazu podvodníka souhlasilo s číslem občanky, kterou se prokazoval nám,“ poukázal na další fakt Kavalír.
Podle policistů je podvodník vášnivým sběratelem přileb. Co si však při svém počínání myslel? Jak mohl věřit, že mu jeho jednání projde? Jen na Mladoboleslavsku ukradl 375 přileb!

„To počínání tak docela nechápu. Chtěl snad helmy prodat nějakému sběrateli? Nebo je vyvézt do Německa? Od jednoho sboru si dokonce půjčil zrenovovanou přilbu v hodnotě nějakých osmi tisíc korun. Mezi ukradenými helmami byly i kousky z dvacátých let minulého století,“ uzavřel Vrabec.