Tajná policejní akce na začátku a přísné tresty na konci! Tak se dá shrnout úspěšná práce policistů a soudců, kteří Mělnicko a Mladoboleslavsko zbavili nebezpečných výrobců a distributorů drog! Okresní soud v Mladé Boleslavi totiž v minulých dnech potrestal hned dvě skupiny výrobců drog.

Vařili drogy ve velkém
Na první z gangů byla vloni nasazena Národní protidrogová centrála. Ta tajně sledovala čtveřici výrobců drog, kteří se pohybovali na Mělnicku a Mladoboleslavsku. Za pár korun si pronajímali polorozpadlé domky, kde vyráběli metamfetamin. Velkou část sami přímo konzumovali, něco darovali a část drog jeden z nich prodával.

Skupina se nejprve pohybovala ve Mšeně na Mělnicku, pak v obci Bezděz na Českolipsku a nakonec v obci Maníkovice na Mladoboleslavsku, kde také „vařila“ naposledy.

„Odsouzeni byli Jiří Beneš na tři a půl roku vězení s ostrahou a Stanislav Bartoš na dva roky a deset měsíců ve vězení. Další dva členové gangu byli odsouzeni podmíněně, a to Josef Rybáček na dva roky a deset měsíců se čtyřletou podmínkou s dohledem a čtvrtá Monika Bejdáková byla odsouzena na tři roky ve vězení s pětiletou podmínkou,“ řekl Boleslavskému deníku soudce Okresního soudu Mladá Boleslav Rudolf Havelka.

Skupina vyráběla metamfetamin z volně prodejného léku na chřipku Modafen. Pouze jeden z nich, Jiří Beneš, drogy i prodával, a to například v jedné herně na mladoboleslavském autobusovém nádraží.

Odsouzení nejprve nechtěli vypovídat. Jen Monika Bejdáková se přiznala hned na policii a Jiří Beneš se doznal při soudním přelíčení. „Prodejem drog se dalo vydělat dost peněz. Manželka byla překvapená, že jsme měli tolik peněz,“ vyprávěl dokonce u soudu.

Jen o pár dnů později potrestal soud další skupinu výrobců a distributorů drog, která v regionu působila od listopadu 2006 do září 2007. Dva muži, René Pavlíček a Jan Vavříček, se usídlili v domě v obci Pětikozly na Mladoboleslavsku. Dům patří Jiřině Zelenkové. Její manžel skončil ve vězení, proto si
v domě ubytovala jiné „povedené“ kamarády a společně začali vyrábět a později i prodávat drogy. „Tato žena také poskytla vše potřebné pro „vaření“ narkotik.

Skupinka vyráběla drogy také v bytě v panelovém domě na náměstí Míru v centru Mladé Boleslavi. „Tento byt odsouzeným půjčil Štěpán Tondr, který se ale na výrobě drog dále nepodílel,“ vysvětlil soudce Havelka. Mladík proto také vyvázl pouze s ročním podmíněným trestem na dva roky. Největší trest pak dostal Jan Vavříček, a to dvaadvacet měsíců ve vězení s ostrahou, protože už byl kvůli drogám v minulosti odsouzen.

V regionu jsou stovky narkomanů
Policii a soudu se sice podařilo dostat za mříže dva gangy výrobců drog. Přesto sami přiznávají, že brzy jejich místo vyplní jiní výrobci narkotik. Podle výroční zprávy sdružení Semiramis, které pomáhá drogově závislým, bylo jen v roce 2007 v regionu 357 narkomanů. Zajímavé je i další číslo. Jen v loňském roce pracovníci Semiramisu v regionu vyměnili narkomanům téměř sto tisíc použitých injekčních stříkaček!