Dva roky musela padesátiletá žena z Mělnicka trpět psychický i fyzický teror ze strany svého o tři roky mladšího partnera.
Podle mluvčího mělnické policie Václava Tichého se agresorovi útoky neustále stupňovaly. A vyvrcholily před několika dny, kdy muž na ženu opět brutálně zaútočil.
„Muž ženu napadl doma nejdříve slovně a pak i fyzicky. Utrpěla drobné poranění, které si ale nevyžádalo lékařské ošetření,“ řekl Tichý a doplnil, že agresor dokonce ženě začal vyhrožovat smrtí.
To už se týraná žena skutečně bála o svůj život a obrádila se na policisty. Časně ráno následujícího dne byl násilník vykázán z místa trvalého bydliště, zadržen a umístěn do policejní cely. Den poté už policejní komisař zahájil trestní stíhání muže za týrání osoby a nebezpečné vyhrožování, za které mu hrozí až osmileté vězení. „Po rozhodnutí soudu nakonec putoval násilník do vazební věznice,“ dodal policejní mluvčí.
K podobným případům domácího násilí dochází v mělnickém okrese poměrně často. Jen od začátku letošního roku evidují mělničtí policisté čtyři takové případy. „Ve stejném období v loňském roce došlo dokonce k šesti případům domácícho násilí,“ připomněl Václav Tichý.
Legislativa v posledních několika letech je konečně k obětem domácího násilí vstřícnější. Policisté mohou v případě fyzického útoku zakročit a násilníka z domu vykázat.
Týrané ženy se rovněž moho obrátit na různé poradny. V Neratovicích funguje například centrum Acorus, které Sociální pracovnice pomáhají obětem násilí hned několika způsoby: poskytují sociálně právní poradenství, informují klienty o jejich právech a v případě potřeby také pomáhají sepisovat žaloby. Nabízejí psychologickou pomoc či dokonce doprovod k soudnímu jednání.