Z mělnické soudní síně přímo do vězení mířil v pondělí 18. února Karel Oplt z Kralup nad Vltavou, který je nejznámějším černým řidičem v kraji. „Za řízení bez papírů jsem dostal osm měsíců,“ přiznal, než ho s pouty na zápěstích odvedli policisté ke služebnímu autu, jehož cílem byl pražský Pankrác.

Pětačtyřicetiletého muže, který nikdy nechodil do autoškoly, lapili loni policisté v Kralupech nad Vltavou a blízkých vesnicích devětkrát! Čtyřikrát přitom dechové zkoušky odhalily, že před jízdou popíjel. V létě dokonce v Růžovém údolí v Mikovicích, kde bydlí, srazil cyklistu. Když se tehdy dostal jeho vůz do smyku, měl v sobě 1,78 promile alkoholu. Ani to ho ale od dalších jízd neodradilo, už o dva měsíce později přesáhl dvě promile.

Pětačtyřicetiletého muže, který nikdy neměl řidičský průkaz, od loňského roku lapili policisté v autě desetkrát. V polovině případů navíc před jízdou popíjel. Ale už dojezdil.

„Kralupští policisté opět, už podesáté, zjistili, že jezdí bez řidičáku, navíc se 2,47 promile,“ uvedla mělnická policejní mluvčí Štěpánka Mikulenčáková. Pak už šlo všechno rychle, státní zástupce dal souhlas k jeho zadržení a policisté mu zabavili auto.

„Zatím jsem dostal osm měsíců nepodmíněně za řízení bez papírů,“ řekl sklesle Karel Oplt, když v doprovodu dvou policistů opouštěl s pouty na zápěstích soudní síň.

„Až si to odsedím a skončí mi čtyřletý zákaz, možná si udělám papíry,“ prohlásil muž, který před časem vyhrál hospodskou sázku s kamarády, že na zpátečku projede hladce část města. Tehdy to naštěstí žádným průšvihem neskončilo, loni v létě ale v mikovickém Růžovém údolí, kde bydlí, srazil cyklistu.

„Na křižovatce nezvládl řízení a dostal smyk, před ní částí vozu pak narazil co cyklisty v prostisměru,“ připomněla Mikulenčáková druhý z devíti loňských případů, kdy policisté zastavili auto Karla Oplta. Záchranka možná právě odvážela těžce zraněného cyklistu do nemocnice, když nadýchal 1,78 promile.

Ani silná zkušenost ale žádnou změnu k lepšímu nepřinesla. Ještě během léta se při náhodných kontrolách v Kralupech nad Vltavou a blízkých vesnicích opakoval stejný scénář s výsledkem 1,88 a 2,01 promile.

Podle policejních statistik přistihli policisté muže, známého ve městě pod přezdívkou Karfík, pokaždé večer nebo v noci, většinou za volantem Renaultu. Nejčastěji šlo o pátek, sobotu nebo neděli.

Auto kralupského řidiče je už patnácté, které mělničtí policisté od začátku roku zabavili. „Chceme zabránit řidičům, aby ohrožovali životy dalších lidí na silnicích,“ řekla Mikulenčáková. Se zabavením auta mohou počítat pachatelé, kteří jezdí bez řidičského oprávnění, někdy dokonce se zákazem řízení, nebo po jízdách pod vlivem alkoholu.

Zajištěné vozy stojí na policejním pozemku až do verdiktu soudu. Ten může, jako například na začátku tohoto týdne klatovský soud, rozhodnout dokonce i o propadnutí vozu.