Podle soudu je pro rodiče největším trestem úmrtí dětí. Shodli se na tom i státní zástupkyně a obhájce. Žalobkyně se zatím nevyjádřila k tomu, zda se odvolá. V případě, v němž soud zastavil trestní stíhání, může státní zástupkyně do tří dnů podat proti rozhodnutí stížnost. Obžaloba rodiče, matku a otce jednoho chlapce a matku druhého utonulého, vinila z usmrcení z nedbalosti.

Chlapci vietnamského původu se na přírodním koupališti utopili předloni 2. srpna. Ve vodě je našli potápěči asi po dvou hodinách od nahlášení, že zmizeli. Případ vyvolal velkou pozornost, neboť podle některých médií personál areálu otálel s pomocí rodičům, kteří děti hledali, matkám dětí prý nikdo nevěnoval pozornost. Ředitel areálu Robert Nedvěd to tehdy odmítl.

Podle státní zástupkyně je rozsudek spravedlivý

"Já se domnívám, že ten rozsudek je spravedlivý. Paní předsedkyně senátu ho velmi dobře odůvodnila. Já se domnívám, že z toho odůvodnění vyplývají zcela jednoznačně úvahy senátu, které při tom rozhodování měl," řekla státní zástupkyně Dana Čechová.

Čechová si ponechala lhůtu na rozmyšlenou, protože ji vadí přístup obžalovaných. "Obžalovaní nevypovídali v přípravném řízení, nevyjádřili se k té věci, dnes se hlavního líčení nezúčastnili. Pokud by tady dnes byli přítomni, tak můžeme říci, že to hlavní líčení mělo minimálně výchovný efekt. Ale oni tady dnes nebyli," řekla Čechová.

Předsedkyně senátu při odůvodňování rozsudku uvedla, že se podařilo prokázat, že se událost skutečně stala tak, jak popisuje obžaloba. Obhájce všech tří obžalovaných s tím ale nesouhlasí. "Já se především nemůžu ztotožnit s tím, že by bylo prokázáno, že došlo k tomu skutku tak, jak bylo popsáno v obžalobě," řekl obhájce Petr Václavek. "Za mě z toho rozhodnutí mám smíšené pocity, rozhodně nemůžu říct, že jsem zcela spokojen," dodal.

Soudkyně: Šlo o lidské selhání

Podle znaleckých posudků bylo bezprostřední příčinou smrti udušení z utopení. Oba chlapci byli podle posudku zdraví. Podle soudu rodiče zanedbali výkon dozoru nad nezletilými. "Šlo o lidské selhání. Zanechání dětí ve věku pět a sedm let (bez dozoru), neplavců, je zásadním porušením rodičovské povinnosti," řekla v odůvodnění rozsudku soudkyně Markéta Martincová. "Ztráta dítěte je pro rodiče tou nejtragičtější událostí, která je může postihnout," dodala.

Soud dnes vyslýchal svědky, mimo jiné prodavačky ze stánku z občerstvení, administrativní pracovnici z kanceláře koupaliště nebo návštěvníky. Jejich výpovědi, jak se celá událost odehrávala, se prakticky shodovaly, lišila se pouze výpověď pracovnice z kanceláře, která dění a organizování pomoci popisovala oproti ostatním jako rychlejší.

Podle státní zástupkyně nechali rodiče děti bez dozoru nejméně od 13:15 do 14:05, kdy si otec všiml, že chlapci na břehu nejsou. Po 14:30 byla na místo přivolána policie. Utonulé chlapce, narozené v roce 2011 a 2013, našli pod hladinou až potápěči. Rodiče věděli, že ani jeden neumí plavat, řekla Čechová. Podle ní byl s dětmi u vody i jeden otec, ve 13:15 ale odešel do stánku, což řekl matkám hochů. Podle obžaloby i výpovědí svědků se obě matky u vody delší dobu vzájemně fotografovaly.

Pietní akce

Několik dní po tragédii se na koupališti sešlo asi 150 lidí na pietní akci. Kolem dřevěného kříže u lesní cesty účastníci položili květiny a svíčky. Hrála harmonika, někteří lidé tiše zpívali a podle vietnamského zvyku házeli na pietní místo hrsti rýže.

Jedna z matek si v současné době odpykává trest ve vězení, a to za krádež.