Rozsáhlý zátah na řidiče, kteří parkují svá auta u mlékojedského jezera bez ohledu na zákazové značky, uskutečnili ve středu odpoledne neratovičtí městští policisté. Šlo o první akci po nedávném rozhodnutí rady města o represích na přestupkáře. Vozidla blokují silnici do Tišic a ohrožují tak průjezd záchranářských vozidel.

Strážníků vyjela celá četa

V půl páté odpoledne vyjíždí od služebny městské policie první vůz plně obsazený strážníky. Míří na Kostelec, aby obsadil silnici u jezera z druhé strany. Krátce po něm startuje dvojice hlídkařů na skútrech. My je následujeme jako poslední a směřujeme po lávce na železničním mostě k jezeru přes Mlékojedy.

Jen co vystoupíme, vidíme obvyklý obrázek: silnici podél travnaté pláže lemují desítky aut, někde stojí i dvě vedle sebe. Kdyby se tudy měla probíjet sanitka záchranné služby nebo hasiči, neměli by šanci. Vedlejší placené parkoviště pro sto padesát až dvě stě aut je víc než poloprázdné. „Za chvíli se vám zvednou tržby,“ říká s nadsázkou jeden z policistů pokladníkovi u vjezdu do parkovací zóny.

Je to drahý!

Hned první hříšník, na nějž se strážníci zaměřují, parkuje své bílé audi s pražskou espézetkou doslova provokativně u brány parkoviště těsně za zákazovou značkou. „Padesát korun za parkování? Vy byste to dal?“ protestuje holohlavý šofér. „A na audi máte?“ kontruje strážník Josef Mošna, zatímco chystá pokutový bloček na tisícovku.

Nato muž drze pronáší něco o policajtské buzeraci. „Rychle se uklidněte, nebo vám dáme dýchnout a můžete taky přijít o řidičák,“ varují ho policisté. To působí. Tisíc korun mění majitele a audina odjíždí na parkoviště. Akci zvědavě sledují místní obyvatelé, kteří si na neúnosný stav dlouho stěžovali. „Dobře, že jste s tím začali, chlapi,“ zastavují u kontroly dva cyklisté, „snad bude konečně pokoj,“ doufají.

Úprk na parkoviště

Čtyři hlídky pracují půl hodiny a silnice náhle ožívá nezvyklým provozem. Rekreanti, sledující policejní zátah, usuzují, že padesátikoruna za parking je únosnější než tisícovka pokuty, proudí ke svým vozidlům a kolem nás pojednou projíždí kolona k vjezdu parkoviště. Předchozí výmluvy řidičů, že „parkoviště je od rána přecpané, kam jsem to měl dát?“ mizejí jako pára a ukazuje se, že volných stání je dost.

Osoba blízká

Další konflikt se strážníky vyvolává arogantní mladík, který svého bavoráka kabrioleta v pohodě odstavil tak, že polovinou šířky stojí v silnici. Doklady od vozidla má, ale tvrdí, že občanský průkaz nechal doma. „Chcete záznam o přestupku nebo zaplatíte na místě?“ pronášejí policisté obvyklou formuli. Majitel fára mezitím komusi telefonuje. „Auto je moje, ale já ho sem nedal, byla to osoba blízká,“ nastupuje frajersky na hlídku. Tajemnou osobu ale odmítá prozradit.

„Ten, kdo vám telefonicky radil, radil hodně špatně,“ upozorňují ho strážníci. Mladík reaguje dalším telefonátem a chová se stále drzeji. Hlídce nakonec dojde trpělivost. „Protože nemáte občanský průkaz, předáme vás policii České republiky ke zjištění totožnosti,“ varují ho strážníci. Vidina zadržení zabírá. Muž je náhle plný ochoty, platí pokutu a ještě se hlídce omlouvá za své chování.

Démon odtahové služby

Po hodině zátahu, kdy řada odstavených aut hodně prořídla, přijíždí od Tišic žlutý vůz odtahové služby. Se zapnutými žlutými majáky pomalu projíždí kolem jezera tam a zpět.

Objevují se další majitelé aut a rychle se svými miláčky vyklízejí prostor. Představa peripetií po odtažení a tučné částky za poplatky s tím spojené probrala k činnosti i ty nejpohodlnější. Přesto osádka nakládá první úlovek, červený favorit. Odváží ho do areálu neratovického oddělení Policie ČR, kde si ho majitel vyzvedne.

Je půl sedmé a u silnice několik set metrů dlouhé stojí už jen pět šest aut. Poslední z nich, stříbrná felicie, také končí na plošině vracejícího se odtahového vozu.

Nebyly jen represe

Ke hlídce přichází žena, která má vůz řádně na parkovišti. „Máte prosím startovací kabely? Zapomněla jsem vypnout světla a nemůžu nastartovat,“ obrací se na strážníky. „Máme,“ říká Josef Mošna a odchází na pomoc. Vzápětí se nabízí i mladý pražský taxikář. Elektroinstalace staršího renaultu ale vzdoruje. Nakonec pomáháme vůz vytlačit na silnici a taxík ho roztahuje na laně. Drobná příhoda dokládá, že policisté tu nejsou kvůli šikaně.

Kontroly budou pokračovat

Podle zástupce velitele městské policie Františka Hrdličky strážníci rozdali před dvě desítky tisícových a dvoutisícových pokut. Odtažena byla tři vozidla.
„Kontroly budou pokračovat, přestože už ta středeční měla účinek,“ řekl Hrdlička s tím, že hned ve čtvrtek dopoledne se jela na místo podívat hlídka. „U silnice nestálo jediné auto,“ dodal zástupce.

Pavel Schebesta