Čtrnáct nově vysázených sakur zdobilo alej vedoucí podél silnice do Kel jen pár dnů. Dva z nich zatím neznámý vandal vyrval i s kořeny, čtyři pořezal nožem a dalším dvěma olámal větve. Stromy byly přitom dětí, které se ve Klích a Záboří narodily v posledních dvou letech.

Dvě sakury z aleje zmizely. U děr, které tam po nich zbyly, jsou stále ještě koleje od pneumatik auta. Pachatele ale nikdo nezahlédl.

Podle starostky vesnice Alice Semiánové jsou škody na pořezaných stromech zřejmě nevratné. „Pokusíme se je ještě ovázat speciální páskou, ale bojím se, že stejně zajdou,“ řekla Semiánová.

Zhruba dvoumetrové sakury nechala radnice vysázet teprve před dvěma týdny. Před časem přišla s nápadem, že každé dítě narozené v posledních dvou letech ve Klích a Záboří bude mít svůj vlastní strom. Rodiče měli stromky zasadit při letošním Dětském dni.

„Někteří neměli o nabídku zájem, a tak jsme se rozhodli, že sakury vysázíme předem místo nich, aby byl počet dětí i nových stromů stejný,“ vysvětlila Semiánová a dodala, že zbývající stromky pak zasadí rodiče na Den dětí.

Zdevastované sakury přidělaly zastupitelům další starosti. Na nové stromy totiž měla vesnice přesně stanovenou částku. „Měli jsme vyhrazených sedmadvacet tisíc korun. Jen nové sakury stály téměř deset tisíc korun a to nepočítám práci lidí, kteří je zasadili. Další stromky, které už vysázejí rodiče, budeme kupovat ještě před Dětským dnem,“ řekla kelská starostka a připomněla, že financování nových stromů, které by nahradily poškozené, projednají zastupitelé. „Zřejmě budeme muset koupit nějaké levnější stromy,“ poznamenala Semiánová.

K podobnému vandalskému řádění došlo na sklonku minulého týdne také v Záboří. Tam ujednoho z domů vytáhl zloděj ze země dvě nové okrasné jabloně i s kořeny.