Právě od srpna, kdy začaly součásti navigací mizet z traktorů i kombajnů zaparkovaných na noc v areálech zemědělských firem nejen ve středních Čechách, ale i v krajích Královéhradeckém a Pardubickém, se kriminalisté na pátrání po zlodějích s úzkou specializací zaměřili. Záznamy bezpečnostních kamer ukázaly, že krást přicházejí maskovaní pachatelé. Prakticky od počátku tak bylo zřejmé, že nejde o náhodné krádeže: zloději přesně věděli, kam jdou, co si chtějí odnést – a byli na to připraveni.

| Video: Youtube

I kriminalisté, kteří dotyčným přišli na stopu, se na zadržení čtveřice pečlivě připravili, přičemž přizvali i kolegy ze středočeské zásahové jednotky. Ve stejný den, krátce po spáchání poslední krádeže, pak byli všichni podezřelí zadrženi, a to ve chvíli, kdy jeli autem. Jeden v Praze, zbývající pak ve Vysokém Mýtě. V jejich autech policisté našli i navigační vybavení za zhruba milion korun, které zloději krátce předtím vymontovali z několika traktorů.

Cizinci následně vyslechli obvinění z krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci – a putovali do vazebních cel. „Za nejzávažnější trestný čin – krádeže se způsobenou značnou škodou – jim hrozí v případě uznání viny před soudem trest odnětí svobody od dvou do osmi let,“ poznamenala Suchánková.