Podle policejní vrchní inspektorky Marcely Pučelíkové je to jedna z mála neobjasněných vražd ve Středočeském kraji. „Žádáme veřejnost o pomoc při objasnění okolností úmrtí muže. Hledáme všechny jeho přátele a známé, se kterými se stýkal,“ uvedla Pučelíková s tím, že by se měli přihlásil i ti, kteří ho viděli jezdit kole na začátku dubna roku 2014. Protože právě to byl jeho koníček a hlavní dopravní prostředek.

Mrtvé tělo našli ve vodě v úterý 15. dubna 2014 pracovníci povodí Labe. Mrtvý u sebe ovšem neměl vůbec žádné doklady, peníze nebo mobilní telefon. Byla nařízena soudní pitva a už z předběžných výsledků od lékařů bylo jasné, že se jedná o násilnou smrt. Doba smrti byla stanovena několik týdnů až měsíců před nálezem těla zemřelého.

Trvalo několik týdnů, než se policistům podařilo zjistit, že se jedná o Marcina Jaroslawa Balu z Polska narozeného v roce 1972. Shodou okolností se totiž jeho otisky prstů nacházely v české policejní databázi. „Od července roku 2013 bydlel v Čechách, pronajal si byt na Praze 10 ve Strašnicích,“ vysvětlila Pučelíková. K Mělnicku měl vztah. Už v osmdesátých letech minulého století sem jezdil za svých otcem, který tu pracoval. Do stejné oblasti pak vyjížděl ještě v letech devadesátých.

Naposledy ho svědci viděli na živu 20. března roku 2014. „Od té doby nejsou o jeho aktivitách žádné informace. Víme, že navštěvoval herny a noční kluby. V tomto prostředí by jeho pohyb mohl někdo zaznamenat,“ říká policejní inspektorka.

Marcin Bala při svém pobytu na českém území často používal jízdní kolo. I v době nálezu jeho těla byl oblečen ve sportovním oblečení černé barvy a trekových botách. Bicykl se u něj ovšem nenašel. „Mohlo by se jednat o sportovní jízdní kolo modré barvy, což se nám stále nepodařilo zjistit. Sportovně oblečen však muž chodil poměrně často, tudíž v době před smrtí mohl i nemusel cestovat na kole,“ vysvětlila Pučelíková.

Kriminalisté mají podezření, že se deset měsíců před tím, než bylo jeho tělo nalezeno v Labi, uchýlil do Čech proto, aby se vyhnul trestnímu stíhání za krádež šperků a peněz ve svém bývalém pracovišti. V Polsku byl veden jako pohřešovaný. A od poloviny března už o něm policie nemá vůbec žádné informace. „Proto hledáme kohokoliv, s kým se muž stýkal. Zároveň přivítáme jakékoliv informace související s tímto případem,“ dodala vrchní policejní inspektorka.

Popis mrtvého muže- výška cca 185 cm
- váha 90 kg
- robustní postava, kulatý obličej, krátce střižené špinavé blond vlasy s čelními kouty, hnědozelené oči, pihy
- Používal dioptrické brýle.
- Hovořil polsky.