Chaty a kůlnu v zahrádkářské osadě v neratovické ulici Na Výsluní, které shořely ve středu nad ránem, zapálili žháři. Po jejich řádění byly pozemky u nejméně osmi dalších chatek poseté střepy z rozmlácených oken. Po několika bazénech zbyly po zásazích nožem jen plastové plachty. Na záhonech se válely lahve od vína i sáčky od slaných dobrot ze zásob zahrádkářů.

Pachatelé, kterých bylo podle následků zřejmě více, jsou zatím neznámí.

Zahrádkáři, kteří včera ještě uklízeli, byli hodně naštvaní. V osadě většina z nich stráví v sezoně každou volnou chvilku. A na zahrádkách i chatkách je to vidět.

Zákazníci blízkého marketu možná ani netuší, že hned za parkovištěm začíná jiný svět. Zelený, plný upravených trávníků, záhonů s dozrávajícími rajčaty a stromy, na kterých visí houpačky. A chatkami, kde mají lidé z paneláků letní zázemí.

V posledních dnech tam ale pohoda nepanuje. Každý závan větru nese osadou zápach spáleniny. Zahrádkáři uklízejí a shánějí sklenáře. „Okna už máme zasklená,“ provází nás po svém pozemku jedna ze zahrádkářek, která bydlí na sídlišti v Kojetické ulici. Až tam byly podle ní v půl čtvrté slyšet rány, které provázely požár chatek. Tehdy ale netušila, co se právě v zahrádkářské osadě odehrává.

Na zahrádku, o kterou se starají už sedm let, šli s manželem hned ráno. Rozbitými okny se dívali na spoušť, kterou uvnitř nechali noční zloději. „Všechny věci ze zásuvek ležely vyházené na zemi. Byl tam takový nepořádek, že jsem až později zjistila, že nám ukradli i peřiny,“ vyprávěla včera zahrádkářka. Přišla i o lahev vína, kterou noční návštěvníci po vypití hodili na záhonek vedlejší zahrádky. Zmizely i cigarety, které chtěla věnovat sousedovi za košík meruněk.

Chatka manželského páru z Kojetické ulice přitom byla za poslední tři měsíce vykradena už podruhé. Zloději se tam dostali už na jaře, kdy jim sebrali obě zahradní sekačky.

Chata jim naštěstí zůstala. Další dva zahrákáři ale našli místo svých dřevěných domků jen haldy popela.

Žháři založili požár jen v jedné z nich. Plameny se však rozšířily ještě na sousední chatku a kůlnu. Podle zasahujících hasičů přesáhly odhadované škody sto tisíc korun.

Příčinou požáru bylo podle nich pravděpodobně úmyslné zapálení. Technickou závadu vyloučili, protože v osadě není zavedena elektřina. Ke shodným závěrům dospěli i policisté. Ti podle mluvčího Václava Tichého podezírají pachatele ze spáchání trestného činu poškozování cizí věci.

Policisté vyzývají případné svědky události, aby se obrátili na nejbližší policejní oddělení nebo volali na linku 158.