Jedna ze čtyř pěstíren marihuany, které v rámci akce Manekýn odhalili na konci zimy středočeští kriminalisté, fungovala na Mělnicku. V chátrajícím domě ve Mšeně, v němž před lety sídlili energetici, pěstovali takzvaní zahradníci ze Srbska stovky rostlin konopí.

Policisté při akci zaštítěné Europolem zadrželi na Mělnicku a v okolí Prahy šest lidí, pět Srbů a jednoho Čecha, kteří pěstovali marihuanu pro šéfy gangu ze Španělska. Čtyři z nich vystupovali pod falešnou identitou. Droga přitom měla být podle velitele zásahu Aleše Pavlíka určena odběratelům mimo Českou republiku. Souběžně se podle něho zatýkalo i ve Španělsku, kde tamní zásahová jednotka dopadla dalších devatenáct převážně srbských občanů.

Třem pěstitelům hrozí kvůli výrobě drog dvanáct let 
ve vězení, další tři mohou vyfasovat o dva roky méně. Všichni jsou v současné době ve vazbě.

Operace Manekýn, do níž se v České republice zapojilo 120 policistů, byla spuštěna 
1. března a její součástí bylo šest domovních prohlídek, při nichž kriminalisté ve spolupráci se zásahovou jednotkou Středočeského kraje a Prahy, narazili na čtyři pěstírny marihuany.

Zajistili při nich 1418 rostlin konopí v různé fázi růstu, téměř pětatřicet kilogramů sušené marihuany připravené k distribuci, zhruba půl milionu korun v různých měnách, převážně eurech, mobilní telefony a padělané doklady. Droga byla podle Aleše Pavlíka určena nejspíš pro odběratele v Německu a Nizozemsku.

Ve Mšeně policisté strávili dlouhé hodiny. Podle informací místních lidí z domu stojícího na křižovatce Mělnické a Husovy ulice odvezli dva nákladní liazy plné černých pytlů, potrubí a dalších věcí. Mezi obyvateli Mšena se několik dní šířila fáma, že šlo o vloupání, někteří lidé dokonce spekulovali o tom, že v domě nelegálně žijí syrští uprchlíci. Návštěvu policistů v bývalém sídle elektrikářů už připomínají jen červenobílé pásky a rozbitá výplň vstupních dveří.

Agentura Europol uvedla, že případ začal díky spolupráci srbské policie, která varovala své španělské kolegy, že se do Španělska přesunul gang původně působící ve městě Novi Sad. Jeho členové měli na svědomí kromě jiného i loupeže a dvě vraždy. Ve Španělsku se podle Europolu hodlali soustředit na pěstování marihuany a její distribuci. Pachatelé, které policisté zadrželi v České republice, jsou podle vyšetřovatelů stíháni pouze za drogové delikty. Krycí název Manekýn čeští policisté odvodili podle přezdívky jednoho ze zadržených. Španělská policie při souběžné akci s krycím názvem Novi Sad, ne které se podílelo téměř dvě stě policistů, zadržela devatenáct lidí a provedla dvanáct domovních prohlídek. V šesti objektech byly pěstírny marihuany.