V době, kdy bylo jejich oddělení v Kostelci nad Labem plné dělníků, jezdili na hlídky i k zásahům z blízkých Neratovic.

Změny k lepšímu vidí návštěvníci, ještě než otevřou dveře do policejní stanice. Už na nich totiž nejsou mříže, nahradila je nerozbitná skla.

Podle velitele Tomáše Karáska jsou teď navíc vchody dva, pro občany a pro zaměstnance. Těmi budou policisté přivádět i podezřelé, například zloděje nebo násilníky. „Původně jsme měli vchod pouze jeden a pro poškozené nebylo příjemné potkávat se s pachateli,“ poznamenal Karásek.

Zadržení navíc už nebudou sedět pod dohledem policistů na chodbách nebo přímo ve služebně. V policejní stanici totiž v rámci rekonstrukce vznikla i nová krátkodobá zadržovací cela.

V nové čekárně hned za vchodem stejně jako ve vedlejší služebně září modře stěny s policejními znaky. A ve zvětšeném okénku mezi oběma místnostmi, které je místem prvního kontaktu občanů s policisty, je místo mříží bezpečnostní sklo s komunikačním otvorem.

Kostelecké policejní oddělení sídlí v prostorách města, které zajistilo a zaplatilo celou rekonstrukci.

Patnáct kosteleckých policistů se stará o území na rozloze devadesát kilometrů čtverečních, s městem, městysem a vesnicemi spadajícími pod správu dvanácti radnic. Je tam rovněž několik chatařských oblastí a čtyři jezera, kam se lidé v létě jezdí koupat, Lhota, Ovčáry, Křenek a Mlékojedy.

„S tím souvisí i sezonní trestná činnost, v hezkých letních dnech jde například o krádeže aut, parkujících u vodních ploch, i věcí z nich nebo z pláží. V zimě zase dochází ke vloupání do chat, které jejich majitelé na zimu opouště­jí,“ poznamenal Tomáš Karásek.