Drahou a vlastně i poměrně rozměrnou kořist si prozatím neznámý pachatel odnesl ze staveniště čerpací stanice pohonných hmot v obci Kozomín. Do částečně oploceného areálu se kdosi vloupal pod rouškou tmy: v době, kdy se právě nepracovalo a staveniště zůstalo opuštěné. Na stavbu benzinky se kdosi vydal hospodařit po svém někdy během noci na čtvrtek 25. února. V době mezi osmnáctou hodinou a sedmou ranní, upřesnila mluvčí mělnického územního odboru středočeské policie Markéta Johnová.

Cokoli se dalo odnést

„Vypáčil dveře technického objektu, z kterého odcizil svářečku, akumulátorový vysavač a vysavač na vodní bázi. Následně vypáčil dveře karavanu, z kterého si odnesl sodobar. Ze stavební buňky si odnesl čerpadlo a nářadí,“ vypočetla Johnová, že lapkovi se hodilo cokoli, co se dalo sebrat a o čem usoudil, že lze snadno zpeněžit: od pracovních nástrojů po výrobník perlivé vody. „Celkově způsobil škodu za více než 112 tisíc korun, upřesnila policejní mluvčí.

Připomněla současně, že k tomu, aby se podařilo zloděje vypátrat a následně zadržet, policisté uvítají pomoc veřejnosti. Shánějí především informace od svědků, kteří si v době činu mohli v okolí staveniště benzinové pumpy všimnout podezřelé osoby; nejspíš i s autem. Mohly by pomoci také informace od lidí, jimž se někdo snažil nabídnout výhodnou koupi věcí odpadajících charakteristice ukradených předmětů. „Všechny důležité poznatky mohou občané sdělit osobně na Obvodní oddělení policie Lužec nad Vltavou nebo mohou kontaktovat vyšetřovatele případu na telefonním čísle 974 876 770,“ připomněla Johnová, jak se s policisty spojit. A samozřejmě – funguje to i prostřednictvím bezplatné linky se známým číslem linky tísňového volání 158.

Trest od dvou do osmi let

Trestný čin krádeže byl spáchán v době platnosti nouzového stavu vyhlášeného v souvislosti s výskytem vysoce nakažlivého koronaviru, upozornila mluvčí mělnické policie na důležitou souvislost. Za čin v takové době hrozí v případě odsouzení podstatně přísnější trest než za stejný skutek, k němuž by došlo za běžných okolností: odnětí svobody na dva až osm let.

Tenhle Damoklův meč visící nad pachateli „obyčejné“ trestné činnosti má každému připomenout, že krást je sice hnusné v každé době, nicméně v krizovém období obzvlášť. Policie se potřebuje věnovat jiným důležitým úkolům a ne hodit poberty myslící jen na vlastní prospěch. „V době extrémně škodlivého stavu je potřeba směřovat veškeré lidské zdroje právě a toliko k odstranění tohoto extrémně škodlivého stavu,“ uvedla k tomu Johnová. Podobně se třeba přísně trestá rabování opuštěných obydlí v době povodní – s čímž policisté na Mělnicku pohříchu také mají z minulosti zkušenost.

Ani výmluva na hlad nepomohla
- O tom, že přísné tresty se za nouzového stavu skutečně uplatňují, se ví minimálně od loňského května. Tehdy vzbudilo celorepublikovou pozornost odsouzení 32letého recidivisty Václava Š. Dostal 26 měsíců nepodmíněně za drobné krádeže, které by se normálně řešily jako přestupek.
- Obžalovanému nepomohlo ani tvrzení, že kradl z hladu. Poprvé ho ostraha nákupního centra přistihla při krádeži dvou koblih, o tři dny později byl chycen s 15 čokoládami schovanými pod mikinou.
- Již osmkrát trestaný muž tvrdil, že po posledním opuštění vězení se chtěl napravit, avšak o práci, kterou si našel, přišel – a kvůli koronaviru nemohl sehnat jiné místo. Prohlásil, že skončil jako bezdomovec přežívající na suchých rohlíkách.
- Za trestný čin spáchaný v době mimořádných opatření byl Václav Š. odsouzen opakovaně. Již v roce 2013 dostal čtyři roky „natvrdo“ za krádež měděného kabelu v době povodní.