V poslední době se pak množí případy, kdy si podvodník pomocí telefonu získá důvěru starší ženy či muže, představí se jako jejich vnuk a s pomocí smyšlené historky se pokouší vymámit ze seniora co nejvíce peněz. „Od začátku roku evidujeme čtyři případy okradených seniorů. Poslední se stal v srpnu ve Staré Boleslavi,“ uvedla policejní mluvčí pro Prahu-východ Eva Hašlová.

Scénář je přitom vždy velmi podobný. Pachatel si vytipuje starého člověka, kterého následně kontaktuje telefonicky a vydává se za jeho vnuka či syna. Vymyslí si nějakou historku o tom, že je ve finanční tísni a potřebuje nutně půjčit peníze, pro které se ale on sám nemůže dostavit, a tak posílá svého kamaráda.

„Trestné činnosti páchané na seniorech se dopouštějí jednotlivci i organizované skupiny. I když se na ni policie zaměřuje, bohužel k výraznému poklesu případů nedochází. Navíc stoupá profesionalita pachatelů, kteří například velmi sofistikovaně používají mobilní telefony a veřejné zdroje,“ uvádí mluvčí mladoboleslavských policistů Lucie Nováková.

Hlavní problém vidí především v tom, že se pachatelé chovají velmi suverénně a působí sebejistě.Tuto trestnou činnost pak provozují klidně i současně v několika krajích. Rovněž disponují vysokou „sociální inteligencí“ a dokáží se velmi rychle přizpůsobit dané situaci. „Svým přesvědčivým vystupováním si snadno získávají důvěru seniorů a ti je následně velmi často pozvou do svého bytu,“ upozorňuje mluvčí a také varuje před dalšími nebezpečnými fintami, které zloději k okradení seniorů využívají. „Často se také objevuje za dveřmi seniorů člověk, který je osloví s tím, že jim nese přeplatek za spotřebovanou energii a žádá rozměnit například pětitisícovou bankovku, čímž jednoduše zjistí, kde má doma peníze uschovány,“ zdůrazňuje Lucie Nováková.

Její slova potvrzuje i mluvčí Eva Hašlová. „Dva ze čtyř případů, které od začátku roka evidujeme, jsou právě případy, kdy se viníci vydávají za prodejce elektrické energie a nabízejí seniorům výhodnější smlouvy. Vše mají perfektně promyšlené a dokonce mají i připravené formuláře pro nové smlouvy,“ vysvětlila Hašlová.

Policie proto znovu apeluje na staré lidi, aby do svého obydlí nevpouštěli v žádném případě cizí osoby a už vůbec jim nedávali žádné peníze. Policisté se k tomuto problému snaží přistupovat aktivně, policejní preventisté dokonce chodí mezi seniory do domovů nebo do seniorských klubů, kde dělají besedy, při kterých s nimi o tomto nebezpečí a problému hovoří.

Pokud už se ale starý člověk do potíží dostane, rozhodně by neměl otálet a co nejdřív by se měl obrátit na linku 158. „V případě potíží, či ohrožení se nebojte zavolat o pomoc nebo radu policistům. A co je velmi důležité – ve chvíli, kdy máte podezření, že se vás někdo pokouší podvést, nebo už jste se obětí takového podvodu stali, nečekejte na nic a okamžitě kontaktujte tísňovou linku policie 158,“ zdůrazňuje policejní mluvčí Lucie Nováková.

JAK SE NENECHAT NAPÁLIT
- pokud se ozve vnuk, že naléhavě potřebuje půjčit peníze, ale sám je nemůže vyzvednout, je nutné zavolat vnukovi zpět na jeho mobil a přesvědčit se, že volal on
- mladí by měli svým prarodičům za současné situace vysvětlit, že oni takto jednat nebudou, aby nikomu cizímu peníze nevydávali
- měli by také seniorům doporučit, aby peníze neukládali doma, ale na bankovní účet. I cesta k bankomatu může podvodníka odradit
- senioři by po takovém telefonátu měli okamžitě volat linku 158 a upozornit na případ policii. Mohou tak pomoci k dopadení pachatele
- obecně by neměli nikoho cizího pouštět do bytu a předávat nikomu cizímu peníze