Šestnáct let vede Stanislav Doupovec ve Veselí nad Moravou provozovnu Pěstitelské pálenice u Skřivánků. Tak špatný rozjezd sezony jako letos nepamatuje. „Rané meruňky nebyly žádné, pozdních málo. Pěstitelé, kteří jindy přivezli tři sta kilogramů kvasu, dovezou třeba jen něco přes sto kilo. Bohužel to vypadá, že modrého ovoce bude také méně,“ smutnil.

Loni se těšil ze skvělé sezony, letos se pomalu smiřuje s bídnou. „Aktuálně pálíme jen v pátek a sobotu. Minulý rok jsme po rozjezdu fungovali každý den. Na podzim o nedělích a svátcích. Teď to vypadá, že koncem září pálenici na čas zavřeme a sezonu obnovíme až v prosinci,“ řekl Doupovec.

Palírna Radlík: výtvarník Jiří David  se svojí lahví.
Sběratelský unikát. Etikety na lahvích pálenky malovalo deset českých výtvarníků

Malý zájem pociťují v pálenici na Hodonínsku navzdory tomu, že jako jedni z mála nenavýšili ceny. Podle něj zaplatí za vypálení jednoho litru padesátiprocentního destilátu lidé ve veselské provozovně necelých sto padesát korun. „Při výrobě totiž spalujeme dřevo, ne dražší plyn. A zásobili jsme se navíc hodně dopředu. Máme i vlastní studnu,“ vysvětlil Doupovec.

Většina oslovených pálenic s přepalováním na plyn, ale i s kotli na uhlí však zdražila. Jak Deník zjistil, ceny na jižní Moravě a Slovácku navýšily nejčastěji o třicet až padesát korun na litr alkoholu. Padesátiprocentní domácí meruňkovice či slivovice může pěstitele vyjít i na 250 korun. „Když si k tomu připočtete cenu ovoce a další náklady sadaře za hospodářský rok, jako ošetření stromů, může to mnohé odradit,“ upozornil zkušený pěstitel Miroslav Slavík ze slovácké Salaše.

Pěstitelská pálenice BuchlovicePěstitelská pálenice BuchloviceZdroj: Deník/Pavel Bohun

Meruňky pomrzly, stromy čelí invazi mšic

Na litr meruňkovice je potřeba deset kilogramů ovoce v ceně zhruba dvě stě korun. Celkové náklady se tak šplhají k pěti stům korunám za litr kořalky. Toho se obává i Doupovec. „Šílené. Za takovou sumu už si lidé pálení budou rozmýšlet,“ poznamenal. U některých pálenic je méně objednávek dopředu než v minulých letech.Slavík též zmínil horší úrodu, obzvlášť meruněk a švestek. „Záleží na lokalitě. Ale u nás slivovice moc nepoteče. Úrodu mám tak na deseti slivoních ze sedmdesáti stromů. Chybí voda. Plody se scvrkávají nebo popadaly,“ uvedl Slavík.

Podle nadšeného sadaře a příznivce pálenek Víta Pavky zjara v jihomoravských Mikulčicích a okolí pomrzly meruňky a další stromy čelily invazi žravých mšic. „Sezonu mohou zachránit hrušky či jablka,“ doplnil. Sucho se však může podepsat na velikosti plodů.

Vzhledem ke zdražování v pěstitelských pálenicích panují obavy z nové vlny „černého“ pálení domácí kořalky v garážích či sklepích. „Majitelé sadu ovoce snad nevyhodí ani nenechají ladem. Buď si připlatí za standard, nebo budou hledat levnější řešení,“ míní Pavka.

Investovat peníze lze i do prémiového alkoholu. Češi se nejčastěji obracejí k tradičním značkám skotské whisky nebo ke koňakům.
Uložit peníze v alkoholu? Návratnost může být i desítky procent

Policie a celníci čas od času odkryjí ilegální pálenici. Před pár dny jim v tom na Zlínsku napomohl požár. V prostorách hospodářského stavení v obci Dolní Bečva hořela nelegální palírna. Po detonaci palič utrpěl popáleniny a skončil v nemocnici.

Zdroj: DeníkCelní úřad pro Zlínský kraj, správce spotřební daně, již reagoval na nabídky prodeje „slivovice“ nebo ovoce za účelem pěstitelského pálení, které se příležitostně objevují mezi inzeráty na internetu či na nástěnkách v obchodních centrech.

Celníci připomněli zákonné povinnosti spojené s pěstitelským pálením. „Je určeno výhradně pro fyzické osoby a produkty z tohoto pálení jsou určeny pro osobní potřebu domácnosti pěstitele. Je zakázáno ovocné destiláty dále prodávat nebo skladovat v prostoru, ve kterém se prodávají lihoviny pro přímou osobní spotřebu nebo pro jiné přímé osobní užití fyzickou osobou, například v restauračních zařízeních,“ uvedl mluvčí celníků na Zlínsku Dušan Janiš.