KAMENICE

Kdy: v létě sjízdná pouze několik hodin po velkých bouřkách
Charakteristika: přítok řeky Jizery, nejdivočejší řeka v Česku, která však nabízí také klidnější úseky
Doporučený úsek/ideální počet dní: Plavy, Haratice – Jesenné/1 den
Oblíbené kempy: tábořiště Paraplíčko
Co si užít: Kamenice je jedna z nejoblíbenějších divokých řek v České republice a zároveň maturita pro pokročilé vodáky. Jaro je ideálním obdobím pro milovníky kajaku. Nejen na jaře si návštěvníci dopřejí také pěší romantické toulky či výlety poblíž řeky a užijí si tak malebné okolí hlubokého kaňonu řeky.

Ilustrační foto
Dobrá zpráva pro vodáky. Jedno pivo si už budou moci dát bez pokuty

TEPLÁ

Kdy: sjízdná na jaře, po deštích nebo v polovině září při pouštění vody z přehrady
Charakteristika: mírně obtížná řeka, pro znalé a pokročilé vodáky je ideální horní a dolní rychle tekoucí úsek vody, střední úsek je vhodný pro začátečníky
Doporučený úsek/ideální počet dní: Teplá – Karlovy Vary, 3 dny (nutno přenášet přehradu Březová).
Oblíbené kempy: Autocamping Karlovy Vary, Camp Relax Teplá, autokemp Betlém
Co si užít: Pod Poutnovem se návštěvníci mohou těšit na romantické kaňonovité údolí, které je nejprudší pod soutokem s Mnichovským potokem. Teplá dále vtéká do přehrady Březová, při jejímž upouštění je voda burácející a divoká – zde se každoročně jezdí vodácké závody. Pod Vyhlídkou Karla IV. řeka vtéká do Karlových Varů a pokračuje až k hotelu Thermal, kde se konají mezinárodní filmové festivaly.

TROJSKÝ SLALOMOVÝ KANÁL

Kdy: celoroční provoz
Charakteristika: vltavské sportoviště pro rafting a vodní slalom uprostřed Prahy, obtížnost je těžká až velmi těžká, náročné proudy a nepravidelné vlny
Ideální počet dní: 1 den
Ubytování v okolí: Camp-Penzion Dana Troja, River Camping Prague, Hotel Loděnice Trója
Co si užít: Je možné navštívit vodácké kurzy, výcvik raftingu či výcvik záchrany na divoké vodě. Slalom je okolo překážkových pneumatik vyplněných betonem, betonových panelů a dřevěných trámů. Kanál je přístupný veřejnosti, pouze je nutné respektovat sportovce, kteří zde trénují – rozpis si můžete prohlédnout na webové stránce klubu;

Infografika - značení obtížnosti řekZdroj: Deník/Markéta Evjáková

VYDRA

Doporučený úsek/ideální počet dní: Modrava – soutok s Křemelnou, 1 den
Charakteristika: velmi náročná řeka vhodná pro nejzkušenější vodáky
Kdy: sjízdnost reguluje CHKO a NP Šumava
Oblíbené kempy: autocamping Antýgl
Co si užít: Řeka s kamenitým korytem protéká lesním údolím NP Šumava. Lidé mohou při plavbě obdivovat usedlost Antýgl. Právě z ní vede naučná stezka Povydří, kterou řeka Vydra také protíná. Stezka končí u Čeňkovy pily, dosud funkční, ale nikoliv jediné vodní elektrárny na řece. Na jejím soutoku s řekou Křemelná je vodní elektrárna Vydra. Na soutok pak navazuje Otava, která je ve svém horním úseku podobně obtížná jako Vydra.

CHRUDIMKA

Doporučený úsek/ideální počet dní: Křižanovice – Slatiňany/1 den
Charakteristika: náročný kamenitý úsek, většinou s nedostatkem vody Kdy: sjízdný při vypouštění Sečské přehrady
Oblíbené kempy: areál Tesla Horní Bradlo, chata Svídnice u Chrudimi
Co si užít: Poměrně rychlý úsek řeky Chrudimky může překvapit popadanými stromy, velkými balvany a peřejemi. Nejnáročnější část je pod Práčovskou přehradou. Řeka protéká romantickým údolím s přírodními rezervacemi Krkanka a Strádovské Peklo. Lidé mohou při sjíždění řeky navštívit třeba zříceninu hradu Strádova nebo zámek Slatiňany.

Ilustrační snímek
Vltava je dálnice pro turisty. Vodáci milují Sázavu nebo Lužnici

DIVOKÁ ORLICE

Doporučený úsek/ideální počet dní: Trčkov – Klášterec nad Orlicí/2 dny
Charakteristika: úsek určen především pro zkušenější vodáky
Kdy: splavný krátce z jara s táním sněhu nebo po deštích
Oblíbené kempy: autokemp Orlice v Kostelci nad Orlicí
Co si užít: Úsek protéká krásnou přírodou CHKO Orlické hory. Nejobtížnější částí řeky je ale přírodní rezervace Zemská brána, kde se velmi obtížně zastavuje. Řeka totiž v těchto místech vytvořila úzké řečiště, které lemují rulové skály. Proud řeky je rychlý s mnoha peřejemi a místy i velkými kameny. Zajímavostí je, že v úseku není žádný jez.

MORAVA

Doporučený úsek/ideální počet dní: chata Vilémka – Postřelmov/4 dny
Charakteristika: úzký a divoký tok vhodný pro zkušené vodáky
Kdy: na jaře nebo po deštích
Oblíbené kempy: kemp Pískáč, tábořiště Bohutín
Co si užít: Nejnebezpečnější jezy na řece Moravě leží právě v tomto úseku. Vodáci by si tak při jejich proplouvání měli dát velký pozor, stejně jako na místy popadané stromy a peřeje. Přestože je Morava oblíbenou řekou na letní sjíždění, patří k těm méně vytíženým.

Jezero Konětopy
Koupání v přírodě. Kdysi tajná místa dnes často zná celé okolí. I tak ale lákají

TRNÁVKA

Kdy: kanál je na přehradě s pitnou vodou, spouští se tedy pouze pár dní v roce
Charakteristika: slalomový kanál Trnávka je jeden z nejnáročnějších na světě
Ideální počet dní: 1 den
Ubytování v okolí: Penzion Trnávka – Želiv
Co si užít: Betonové koryto a několik umělých překážek lákají zkušené vodáky, kteří trať hojně vyhledávají navzdory velkému množství skoků a proudů. Každý rok se na Trnávce závodí ve slalomu, raftingu a sjezdu. Kanál však není pro ty, kteří nemají stoprocentně zvládnutý eskymácký obrat.

ČERTOVY PROUDY - VLTAVA

Doporučený úsek/ideální počet dní: Loučovice – Vyšší Brod/6 dní
Charakteristika: řečiště s peřejemi extrémní obtížnosti vhodné pro velmi zkušené vodáky
Kdy: místo sjízdné při vypouštění vody z Lipenské přehrady
Oblíbené kempy: kempování na hřišti v Loučovicích
Co si užít: Řečiště plné balvanů, také známé jako Čertovy proudy, je rájem vodáků jednou ročně několik dní. Běžně pro ně nesjízdné koryto dosáhne díky upouštění vody z Lipenské přehrady až na třetí povodňový stupeň a pro největší obtížnost. Proto se v tomto úseku obvykle v srpnu pravidelně konají vodácké závody.

Ilustrační foto.
Kvůli malým vodním elektrárnám nemůžeme sjíždět jezy, stěžují si vodáci

ČESKÉ VRBNÉ

Kdy: řeka je sjízdná v úseku Boršov nad Vltavou – Hluboká nad Vltavou
Charakteristika: mírně proudící voda
Doporučený úsek/ideální počet dní: České Vrbné – Hluboká nad Vltavou/1 den
Oblíbené kempy: kemp České Vrbné, kemp Meteor, kemp Poslední štace
Co si užít: V Českém Vrbném je po vylodění v přístavu možné navštívit vodácký areál Lídy Polesné s nově zrekonstruovanou slalomovou dráhou a divokou vodou. Při dalším pokračování v plavbě proplujete plavební komorou a dojedete až do Hluboké nad Vltavou, kde si můžete prohlédnout překrásný zámek Hluboká.

Soumrak nad Ořešníkem
Hory, skály, ale také meandry českých řek. Nejvíc okouzlí vyhlídky v Sudetech

PĚT DIVOKÝCH ŘEK V ZAHRANIČÍ

SOČA - SLOVINSKO
Řeka s blankytně modrou hladinou protéká ze Slovinska do Itálie. Specifickou barvu má díky vysokému množství rozpuštěného uhličitanu vápenatého. Soča je dlouhá 136 kilometrů a je téměř celá sjízdná. Obtížnost jednotlivých úseků řeky je od WWII do WWV.

SALZA - RAKOUSKO
Průzračná Salza je rakouská řeka sjízdná na necelých 80 kilometrech. Jezdí se na ni učit většina začínajících vodáků, proto řece začali místní přezdívat „učitelka“. Salza kombinuje snadné a středně náročné úseky – těžší z nich dosahují obtížnosti WWII nebo až WWIII.

HRON - SLOVENSKO
Druhá největší řeka Slovenska je sjízdná na 271 kilometrech. Obtížnost různých úseků je na úrovni WW I–II. Řeka Hron nabízí splav v krásném prostředí, při sjíždění horní části Hronu je k vidění například panorama Nízkých Tater.

TARA - BOSNA
Řeka mezi Bosnou a Černou Horou protéká nejhlubším kaňonem v Evropě. Je necelých 150 kilometrů dlouhá, z toho je více než sto kilometrů splavný úsek. Rozmanitost řeky se odráží na různých stupních obtížnosti – ty mohou být na úrovni WWI, ale také WWIV.

INN - ŠVÝCARSKO
Řeka pramení ve Švýcarsku a protéká územím Rakouska a Německa. Je více než 500 kilometrů dlouhá a je téměř celá sjízdná. Inn je velmi oblíbená díky celoročnímu dostatku vody. Stupně obtížnosti se pohybují od WWI až po nejnáročnější úroveň WWVI.

Ohniví mravenci
Hmyzí zabijáci. Na dovolené hrozí nebezpečí ze země i ze vzduchu