ON-LINE ke koronaviru ZDE

V jednotlivých regionech se index rizika PES značně liší. Nejnižší je v Jihočeském kraji s 64 body, což odpovídá čtvrtému stupni systému. V naprosté většině krajů je ale index na úrovni pátého stupně. Na čtvrtém stupni je index kromě jihu Čech už jen v Praze a Jihomoravském kraji. Nejvyšší je s 86 body v Karlovarském kraji.

V kostelech mohou proběhnout bohoslužby.
Půlnoční mše dostaly zelenou. Kostely se ale smí naplnit jen zčásti

Posun rizikového skóre PES do nižšího či vyššího pásma neznamená automaticky změnu opatření. Ale pokud se skóre drží v horším stupni tři dny, může to být podle dřívějších informací ministerstva důvodem k zavedení přísnějšího stupně opatření. Třeba před pátečním oficiálním přechodem ze třetího do čtvrtého stupně PES však bylo rizikové skóre na úrovni čtvrtého stupně PES skoro dva týdny. Pro zlepšení opatření by mělo skóre být sedm dní v lepším stupni, než je aktuální.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) už v pátek uvedl, že expertní skupina ministerstva bude muset řešit, zda vládě přesun do pátého stupně navrhne. Česko podle ministra vnitra a předsedy Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) směřuje ke zpřísnění opatření. Vláda by o přesunu do pátého stupně PES měla jednat v pondělí, řekl v sobotu Hamáček serveru Seznam Zprávy.

V pátém stupni by měly být oproti čtvrtému uzavřeny školy, pouze s výjimkou mateřských škol a prvních a druhých ročníků základních škol. Platil by i zákaz nočního vycházení už od 21:00. Stejně jako ve čtvrtém stupni by měly být zavřeny restaurace, provozovny služeb a obchody s výjimkou prodeje základních potřeb. Vláda ale při zavedení čtvrtého stupně v pátek nechala obchody a provozovny služeb otevřené.

Sobotní nárůst případů covidu byl nejvyšší za sobotu od listopadu

V sobotu přibylo podle údajů ministerstva téměř 5300 nakažených koronavirem, což bylo zhruba o 1600 více než předchozí sobotu. Podíl potvrzených případů na počtu provedených testů činil 26,8 procenta. Byl tak podobný jako v pátek. Od březnového začátku epidemie covidu-19 v Česku bylo zaznamenáno přes 624 tisíc případů nákazy. Zemřelo 10 331 nemocných. V sobotu bylo úmrtí lidí s covidem-19 podle ministerstva 36, ale údaje o úmrtích ministerstvo zpětně navyšuje. V předchozích dnech se počty zemřelých pohybovaly kolem stovky denně.

Aplikace vakcíny proti covidu-19 - ilustrační foto.
Blatný: Typ vakcíny proti koronaviru si nebude možné vybírat

Covidem-19 aktuálně trpí zhruba 80 500 lidí. Počty nemocných, kteří skončili v nemocnici, v sobotu klesl oproti pátku zhruba o tři stovky na 4484. Z toho 592 pacientů je ve vážném stavu.

Nejvýrazněji se v posledních dnech covid-19 šíří na Kroměřížsku, kde za uplynulých sedm dní přibylo 639 případů nákazy v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Druhý nejvýraznější nárůst byl zaznamenán na Ostravsku, a to 622 případů na 100 tisíc obyvatel za týden.