Školy jsou zavřené. Rodiče: Budeme si hlídat navzájem
Rodiče malých školáků mají ode dneška starost navíc. Na základě rozhodnutí Bezpečnostní rady státu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nařídil uzavření všech základních, středních, vyšších odborných škol a univerzit. Mateřské školy zůstávají v provozu, i když ministr školství Robert Plaga (ANO) zdůraznil, že definitivní slovo bude mít zřizovatel.
Opatření se dotkne 953 tisíc žáků základních škol a 400 tisíc středoškoláků. Vysoké školy většinou zavádějí distanční výuku, rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš vyhlásil čtrnáctidenní rektorské volno. Univerzita Karlova zrušila všechny akce a odsunula promoce.
Rodiče a ošetřovné
Nejdramatičtěji toto nařízení prožívají rodiny nejmenších školáků. S nimi musí matka či otec zůstat doma.
„Je to samozřejmě složitá situace, kterou jsme poměrně dlouze řešili. Manželka pracuje jako účetní v jedné instituci a naštěstí tam nejspíš budou moct vyčlenit jednu místnost pro děti zaměstnanců a ti se tam budou střídat s dozorem,“ řekl Pražskému deníku živnostník Martin Drulák. V horší situaci je Michaela z Litoměřicka, matka devítileté žákyně 3. třídy. „Ve středu ještě mohu pracovat z domova, ale poslední dva dny v tomto týdnu mě čeká několik schůzek, které nemohu zrušit. Bohužel partner je také vytížený a babička, která by dceru mohla pohlídat, je nemocná,“ konstatovala.
Rodiče si v případě péče o školáka mohou zažádat o ošetřovné, pokud si platí nemocenskou. „Ze zákona ho lze čerpat maximálně devět dní, rodič samoživitel až šestnáct. Rodiče či jiné oprávněné osoby se přitom mohou v průběhu ošetřování vystřídat,“ potvrdil Deníku Jan Brodský z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí. Šéf resortu školství Robert Plaga odhaduje, že školní karanténa bude trvat nejméně dva týdny. Po uplynutí devíti, respektive šestnácti dnů se však ošetřovné už nevyplácí. Zaměstnanci budou v práci omluveni, ale budou čerpat neplacené volno. Jinak na tom jsou učitelé.
Učitelé doma
Ředitel jim může zadat úkoly, jež mohou plnit v rámci samostudia. Pokud ovšem především nepedagogičtí pracovníci nebudou mít ve škole co dělat, zůstanou doma kvůli překážce v práci na straně zaměstnavatele. Děti nemají moc příležitostí, jak se zabavit. Například skautské oddíly pozastavily svoji činnost, divadla, kina a stadiony povinně snížily svoji kapacitu na sto diváků.
Učitelé se sice budou snažit žáky motivovat ke studiu pomocí elektronické komunikace, ale nutit je k tomu nemohou, neboť dálková výuka nemá oporu v zákoně.
„Informujeme rodiče o uzavření školy, jídelny i družiny, o tom, jak mají žádat o ošetřovné. Naši učitelé budou do pátku pracovat doma a v pondělí se sejdeme na poradě, kde určíme další postup včetně zadávání úkolů dětem. Zatím mají volno,“ sdělila Deníku Marie Gottfriedová, ředitelka ZŠ v Trmicích. Podle ní čtrnáctidenní karanténa představuje výpadek ve výuce, avšak nejde o žádnou katastrofu. „Budeme ho muset doplnit, ale to se děje běžně u každého dítěte, jež onemocní třeba angínou. Jsme na to připraveni a v obdobném režimu budeme postupovat u všech žáků, až nařízení ministerstva skončí,“ dodala Gottfriedová.
Termíny v ohrožení
Skutečné drama by nastalo, kdyby školy zůstaly zavřené déle než dva týdny. Rodiče by museli řešit hlídání a ministerstvo zase termíny maturit a přijímacích zkoušek na střední školy. Data jejich konání jsou stanovena na začátek dubna a zřejmě by se musela posunout. O tom rozhodne ministr školství do čtrnácti dnů.