Zoologická zahrada Liberec plánovala v letošním roce oslavit své jubilejní sté výročí. Během příprav tematických akcí a hlubšího zkoumání celé historie se však zjistilo, že je ještě starší, než všichni předpokládali. Nové badatelské průzkumy dokazují, že byla založena již v roce 1904. 

Titulní strana magazínu VíkendA jak se na to přišlo? Zoo Liberec plánovala na podzim tohoto roku vydat rozsáhlou knižní publikaci mapující celou její historii. Na vzniku publikace spolupracovala mimo jiné i s členy libereckého badatelského spolku Rodokmen.biz. Jedním z úkolů badatelů bylo také dohledat nějaký dobový dokument z roku 1919 potvrzující vznik a založení této nejstarší zoo v Čechách.

Téměř po ročním bádání skupina historiků v dobovém tisku žádný dokument či informaci k tomuto letopočtu neobjevila, nalezla však dokument, ve kterém město Reichenberg předává městské pozemky Ornitologickému spolku právě za účelem založení zoologické zahrady (Tiergarten Reichenberg).

Znáte slíďáka tatarského?

Tento dokument ale nepochází z roku 1919, nýbrž je datován v roce 1904. V roce 1913 už zoo chovala na 110 kusů domácího a cizokrajného ptactva a více než 130 kusů zvířat z celého světa. Návštěvnost se zvedala rapidním tempem a nechyběli ani návštěvníci ze zahraničí,“ popisuje začátky liberecké zoo Martin Šulc ze spolku Rodokmen.biz.

Pražská zoo aktuálně láká na expozici slíďáka tatarského, největšího druhu pavouka v Evropě. Konkrétně jde o mimořádně velkou samici, která patří minimálně mezi největší jedince dosud nalezené v České republice. Ve druhé polovině 20. století byl slíďák tatarský u nás považován za vyhynulého; půl století se zde vůbec nevyskytoval. Pavouka, který bude k vidění do konce června, nalezl arachnolog Vladimíra Hula se svým synem. „Žádná zoologická zahrada na světě tento druh dosud nevystavovala, takže jde o opravdový unikát,“ pochlubil se Vladimír Hula.

O dalších zoologických zahradách – v Brně, v Plzni, v Ostravě, ve Zlíně, v Děčíně, v Chomutově, v Olomouci i o královédvorském Safari Parku se více dočete v sobotním magazínu Víkend, který je součástí regionálních Deníků.

V magazínu Víkend naleznete také:

- Rozhovor s Martinem Stránským
- Seriál o srdci: Zúžení aortální chlopně
- Gastronomie: teplá snídaně vás nastartuje
- Křížovky, sudoku a soutěže o hodnotné ceny

Předplaťte si Deník s přílohou Víkend již od 76 Kč měsíčně. (objednávejte ZDE) nebo si jej můžete objednat i telefonicky na 272 015 015.