18. červenec: Druhá vlna

V Česku opět prší. Přesně, jak varovali meteorologové. A lidé opět žijí v hrůze. Ti, kterým před pár dny voda vzala vše, říkají, že už nemají co ztratit. Přesto se bojí. Ti, ke kterým velká voda v uplynulých dvou týdnech nedorazila, se obávají, aby se tentokrát nevyřádila na nich.

close 25 let od ničivých povodní info Zdroj: Deník zoom_in 25 let od ničivých povodní

Hladiny toků stoupají v celé republice, nejhůře je na tom nakonec nikoliv postižená Morava, ale východ Čech. Velká voda zasahuje například krkonošská střediska, třeba Špindlerův Mlýn. Právě u něj je v kritickém stavu Labská přehrada. Situace zachází tak daleko, že hrozí protržení vodního díla. Jak později připomněl Krkonošský deník, pamětníci pak ještě celá léta po události vzpomínali, jak byla přehrada naplněna až po okraj a přelivy se valila voda. 

Nakonec ale přehrada zůstává stát neporušená. V poslední chvíli se vodohospodářům daří odklidit naplaveniny.

Strach na Moravě

Ovšem samozřejmě i na Moravě další déšť způsobuje lidem vrásky na tvářích. Na mnoha místech povodí řeky Moravy je vyhlášen třetí povodňový stupeň. „Voda ve Strážnici stoupla o 130 centimetrů. V Hodoníně zatím o 35,“ informuje o víkendové druhé vlně dobové vydání Deníku Rovnost.

Na mnoha místech jsou lidé připraveni k evakuaci a to přesto, že ještě ani nestihli odklidit škody po první vlně záplav.

Mírná úleva přichází až k večeru. Srážky totiž konečně ustávají.

Povodeň 1997

• Povodeň postihla území v povodích řek Morava, Odra a horní Labe, šlo tedy zejména o Moravu a Slezsko. Velká voda ovšem sužovala ve stejném termínu také například Polsko
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• Nejvíce pršelo ve dnech 4. až 8. července 1997
• Průtoky měly charaktery až 800leté povodně
• Zemřelo 50 lidí
• Zničeno nebo poškozeno bylo 29 tisíc domů
• Škody přesáhly šedesát miliard korun

Zdroj: Povodí Moravy

Povodeň 1997 den po dni: