Na připomínkových akcích se připomíná i nynější konflikt na Ukrajině, mnozí řečníci upozorňují, že při obraně proti ruské agresi je to nyní Ukrajina, kdo bojuje za svobodu. Ve 13:00 zazpívala národní hymnu na Národní třídě operní pěvkyně Marta Kloučková.

Vzpomínkových akcí za deštivého počasí se účastní stovky lidí, atmosféra je na nich většinou poklidná. Pouze příchody některých politiků na Národní třídu provázelo pokřikování, premiéra Petra Fialu (ODS) někteří označovali za kolaboranta a na předsedu ANO a prezidentského kandidáta Andreje Babiše pokřikovali v souvislosti s jeho komunistickou minulostí a údajnou spoluprací s StB.

Fiala na Národní třídě připomněl odpor studentů proti nacistické okupaci v roce 1939 i sametovou revoluci proti komunistickému režimu v roce 1989. Výročí podle něj ukazuje na nesamozřejmost i křehkost svobody a demokracie a na to, že je třeba o ně pečovat. Premiér řekl, že si je naprostá většina mladých lidí vědoma významu svobody a demokracie. To je pro celou českou společnost naděje, že si je zachováme, dodal. Fiala se dnes v poledne setkal také s někdejšími disidenty.

Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) Česko nyní čelí snaze zkreslit vzpomínky na totalitu, je proto třeba připomínat skutečnou tvář komunistického režimu. Česko si musí připomínat minulost, aby nepřišlo o svobodu a demokracii, řekl.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) označila 17. listopad za jeden z nejvýznamnějších českých státních svátků. Připomněla, že právě v tento den začala v roce 1989 sametová revoluce, která podle ní skončila až okamžikem, kdy z Československa odešel poslední okupační voják, který tady od roku 1968 byl. Vyzvala k podpoře Ukrajiny, dokud její území neopustí poslední ruský voják.

Připomínky 17. listopadu v Česku:

Fotogalerie: Připomínky 17. listopadu napříč Českem, 2022

Babiš na Národní třídu podle svých slov přišel vzdát úctu lidem, kteří bojovali proti totalitnímu režimu a hlavně demonstrantům, kteří byli na Národní třídě zmláceni komunistickou policií. Výročí podle něj znamená hlavně svobodu pohybu a svobodu slova. Na místo dorazil kolem 08:00 ráno. V ranních hodinách přicházel i v minulých letech, loni ještě za tmy. Babiš v minulosti opakovaně čelil při oslavách 17. listopadu protestům veřejnosti.

Dorazili i prezidentští kandidáti

K památníku na Národní třídě dopoledne dorazila i řada prezidentských kandidátů, kromě Babiše květiny položili i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, podnikatel Karel Janeček, senátoři Pavel Fischer (nezávislí) a Marek Hilšer z klubu Starostů či bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Krátce po poledni pak dorazila bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Většina z nich zdůrazňovala, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí.

Jako jedna z prvních vzpomínkových akcí se konalo shromáždění u Hlávkovy koleje. řečníci kromě připomínky nacistického teroru v roce 1939 vyzdvihli i pomoc dnešních českých studentů Ukrajině zmítané válkou a zdůraznili potřebu dialogu v dnešní společnosti ovlivněné dezinformacemi a válečným konfliktem.

Stovky lidí se i přes špatné počasí sešly na Albertově k připomínce výročí 17. listopadu z let 1939 a 1989. U pamětní desky připomínající místo, odkud vyšla studentská demonstrace v roce 1989, zapalují svíčky. Atmosféra je poklidná.