Z průzkumu společnosti Ipsos vyplynulo, že zdražení potravin si všímá 91 procent lidí. „Jde o položku, se kterou se spotřebitelé setkávají každý den,“ zdůrazňuje Michal Straka ze společnosti Ipsos.

Nemohou přehlédnout, že kilogram másla stojí o 34,5 koruny více než na začátku roku a hladká pšeničná mouka je dražší o polovinu. Proto lidé právě na jídle šetří. „Asi čtvrtina spotřebitelů sáhne po levnější alternativě či značce,“ říká Straka. Velký důraz také budou lidé dávat na slevové akce, které hypermarkety hojně využívají.

Řeznictví a bistro Jaroslava Durčeka v Litoměřicích
Hovězí výrazně zdražuje, lidé si ho odpírají. Před náhražkami ale řezníci varují

Možná i proto se vláda k zastropování konečné ceny základních potravin nechystá. S tím souhlasí i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. „Pokud by něco takového vláda udělala, musela by také zastropovat ceny všech hlavních vstupů – energie, lidské práce, obalových materiálů, logistiky, surovin, hnojiv pro zemědělce a podobně. Je přitom mnohem jednodušší cesta – snížit DPH alespoň na základní potraviny a také si došlápnout na agrobarony, kteří mají v dnešní těžké době několikrát vyšší ziskovost než potravináři a obchod,“ řekl Deníku.

Má vláda zastropovat ceny základních potravin?Má vláda zastropovat ceny základních potravin?Zdroj: Deník

O mimořádně dobré sezoně hovoří i lidovecký ministr zemědělství Zdeněk Nekula. „Pokud nezareagují čeští výrobci na klesající cenu obilí a dalších zemědělských komodit, zahraniční konkurence je převálcuje,“ uvedl. Vidí to stejně celý kabinet?

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.