Policisté v uniformách v rukou svírají dlouhé tyče, zvuk každého úderu je přerušován výkřiky zadržených. „Bolí to, prosím ne,“ křičí muži a strachy se tisknou ke zdi. Údajně jde o některé z desítek muslimů, které indická policie minulý týden zadržela kvůli účasti na protivládních protestech.
Upozorňujeme, že následující záběry jsou drastické.
Jak zjistila britská BBC, jedním z nich je i čtyřiadvacetiletý Saif. „Na videu je můj nejmladší bratr. Strašně v něm křičí. Nemůžu se na to ani dívat, jak brutálně ho bijí,“ řekla novinářům Zeba, příbuzná jednoho z napadených mužů.
Šel se jen zeptat na přítele
Policie Saifa a třicet dalších muslimů viní z výtržnictví, podněcování násilí a ublížení na zdraví. To však jejich rodiny odmítají. Nejenže byly podle svědků páteční protesty v Saháranpuru poměrně pokojné, zadržení se jich prý často ani neúčastnili.
„Můj syn se šel na policejní stanici zeptat, co se stalo jeho příteli. Tehdy ho zadrželi a nemilosrdně zbili,“ řekla BBC další muslimka jménem Fahmida, matka devatenáctiletého mladíka, který je také ve vazbě.
Dohromady policie při protestech ve městě zadržela 84 lidí. Nařčení z brutality však popírá. „V Saháranpuru se nic takového, co lze vidět na záběrech, nestalo. Pravost videa ověřujeme a jsme připraveni podniknout příslušné kroky. Zadrženi byli pouze zločinci,“ řekl BBC místní policejní důstojník Akash Tomar.
Uřážky Mohameda
V Indii před nedávnem vypukly masivní nepokoje napříč muslimskou populací. Věřící pobouřily výroky některých představitelů indické vlády. Konflikt začal počátkem června, kdy měli členové Indické lidové strany (BJP) Nupur Šarmaová a Navín Džindal svými prohlášeními záměrně urazit islámského proroka Mohameda a jeho manželku Áišu. Kvůli těmto poznámkám poté místní muslimové vyšli do ulic.
Výroky indických politických představitelů pobouřily také okolní arabské státy, které si v několika případech předvolaly indické velvyslance. Ozývaly se i hlasy po bojkotu indického zboží. Vládnoucí strana BJP se nakonec za kontroverzní prohlášení omluvila a aktéry přiměla k odchodu z funkce. Také prohlásila, že urážky jakéhokoli náboženství jsou nepřípustné.
Protestujete? Rozlučte se s domovem
Přesto se zdá, že se vztahy mezi hinduistickou veřejností a indickými muslimy každým dnem rapidně zhoršují. Výroky v zemi vyvolaly mohutné protesty, ve městech demonstrují tisíce lidí. Časté jsou právě i střety s policií, po nichž na místě zůstávají zranění či mrtví.
Kontroverze ve městě Saháranpur vyvolalo také rozhodnutí místních politiků zdemolovat několik domů patřících muslimům, kteří byli obvinění z účasti na demonstracích. V domech přitom často bydlí celé rodiny.
Demolice místní úřady zdůvodňují tím, že budovy byly postaveny bez příslušných povolení, a jejich zničení je tedy v souladu se zákonem. „V průběhu vyšetřování jsme zjistili, že rodina jednoho z obviněných žije v nelegálně postaveném domě příbuzného. Proto úředníci přijali příslušná opatření. Ti, kteří ve městě provádějí protizákonné věci, mohou očekávat, že se buldozery zaměří i na jejich nelegální domy,“ varoval podle BBC vysoký policejní úředník Rajesh Kumar.
Na to pro televizi Al Jazeera reagovala aktivistka Afreen Fatima, jejíž dům indické úřady nechaly zbourat. „Dvacet let jsme platili daně a ani jednou jsme od úřadů neobdrželi žádnou informaci, že náš dům nemá povolení. Proč si od nás tedy brali daně, když jsme bydleli nelegálně?" ptala se.
Proti zásahům indických úřadů se rázně vymezila organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. „Indická vláda selektivně a zlomyslně zasahuje proti muslimům, kteří se odvažují promluvit a pokojně vyjádřit nesouhlas s diskriminací, které čelí. Zasahování proti demonstrantům nadměrným použitím síly, svévolné zadržování a demolice domů ze strany indických úřadů jsou v naprostém rozporu s mezinárodním právem," vyjádřil se v prohlášení předseda představenstva organizace Aakar Patel.
Zbourat Tádž Mahal?
Muslimů v Indii žije zhruba 204 milionů. Podle BBC panuje v zemi rostoucí napětí a nesnášenlivost k muslimům už od roku 2014, kdy se k moci dostal premiér Naréndra Módí a jeho populistická strana BJP. Ta se podle politických komentátorů řadí k indickému nacionalismu a je dlouhodobě zaměřena proti indickým menšinám.
Čím dál častěji se objevují kupříkladu hlasy pro zbourání muslimských svatyní, a to včetně slavného Tádž Mahalu. Monumentální islámské mauzoleum je podle mnohých největším symbolem Indie, stojí však na místě, kde se původně nacházel hinduistický chrám.