Co se děje v Německu.Co se děje v Německu.Zdroj: Deník

Do Saského Švýcarska Zimmermann přišel s úkolem vyrovnat se s kůrovcovou kalamitou, která zasáhla skalní oblasti na obou stranách hranice a která během dvou let zničila prakticky všechny smrkové porosty. „Řešení situace správou národního parku vyvolalo bouřlivé protesty odborníků v oblasti cestovního ruchu a samospráv v Saském Švýcarsku, které se obávaly o budoucnost cestovního ruchu, protože řada turistických stezek byla dočasně nepřístupná,“ píší Sächsische Zeitung.

Končící ředitel se tak dostal do podobné situace jako vedení Národního parku České Švýcarsko.

Testování na koronavirus v Německu, březen 2022
Německo svírá covid silněji než Česko. Mnohá omezení proto platí

Další obrovská vlna kritiky přišla loni v létě, kdy České i Saské Švýcarsko zachvátil obří požár. Na německé straně se dokonce začínaly ozývat hlasy volající po zrušení národního parku a převod na přírodní park, kde by ochrana přírody byla méně přísná.

„Samozřejmě tam byly obavy, oprávněné obavy. Ale také věřím, že svou roli hrají i jiné věci a možná i určité chybné úsudky. Do jisté míry to dokážu pochopit. Ale nemyslím si, že konverze bude řešením. Protože s lesními požáry můžeme udělat hodně i v národním parku,“ řekl Zimmermann Sächsische Zeitung.

Spáleniště v Českém Švýcarsku
Při požáru u Hřenska hořelo na holinách rychleji než v lese, ukazuje studie

Zimmermann, který je zkušený ochranář, z oboru neodchází. Podle informací Deníku by se měl stát ředitelem Národního parku Müritz v Meklenbursku - Předním Pomořansku.

Požár se rozhořel v Českém Švýcarsku 24. července, krátce na to oheň zasáhl i lesy v Sasku. Postupně hořelo na více než tisíci hektarech, požár v Saském Švýcarsku hasiči uhasili 19. srpna, na české straně hasiči oznámili likvidaci o týden dříve.

U sousedůU sousedůZdroj: DeníkRubrika U sousedů

V dnešní době víme často mnohem více o tom, co se děje na druhém konci světa, než co se děje těsně u našich hranic, v sousedních zemích České republiky. Proto jsme se rozhodli vám odlehčenou formou přinášet na tomto místě každou neděli zprávy o tom, co se děje „u sousedů“, tedy na Slovensku, v Polsku, Německu a Rakousku. Informovat vás budou lidé, kteří buď v daných zemích žijí, jako je Eliška Gáfriková na Slovensku, Martin Kratochvíl v Polsku, nebo působí u hranic, jako Alexandr Vanžura v Děčíně, nebo Iva Haghofer u rakouských hranic na jižní Moravě. Za inspiraci k vzniku rubriky děkujeme panu Vladimíru Majerovi. Občas přispěji středoevropským pohledem do rubriky i já, evropský editor Luboš Palata. Přejeme hezké nedělní počtení.