Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neratovická farní charita slavila čtvrt století, její ředitelka převzala medaili

Neratovice /FOTO, VIDEO/ – Pětadvacet let už ve městě a jeho okolí nabízí své služby Farní charita Neratovice. Čtvrt století fungování této organizace si její zaměstnanci, klienti i příznivci připomněli při charitní pouti.

9.9.2016
SDÍLEJ:

V libišském kostele sv. Jakuba Většího se konala slavnostní mše. Sloužil ji kardinál Dominik Duka (uprostřed), přítomni byli také prezident Arcidiecézní charity Praha páter Stanislaw Góra (vlevo) a neratovický farář Peter Kováč.Foto: Deník/Barbora Tesnerová

U zrodu neratovické charity stála její současná ředitelka Miloslava Machovcová. Právě její jméno bylo při oslavě často skloňováno a její nezištnou a obětavou práci přijel ocenit sám český kardinál Dominik Duka.

„Největším bohatstvím církve jsou lidé, jako je Miloslava Machovcová a její spolupracovníci. Opravdové srdce se totiž pozná právě ve chvíli, kdy dokážeme podat ruku, vzbudit úsměv na tváři a přidat ruce k dílu pro ty, kteří jsou nejslabší," vysvětlil kardinál a popřál ředitelce neratovické charity dostatek kreativního myšlení, odvahy a síly do dalších let.

Ocenění a řády

Jako poděkování za její dlouholetou práci jí pak předal medaili, kterou si Miloslava Machovcová bude moci vystavit spolu s v minulosti získanými oceněními. Těmi jsou například cena Zdravotní sestra roku, Cena Charity ČR, která se uděluje za nelehkou a obětavou práci, nebo Řád Elišky Přemyslovny za vynikající občanské zásluhy v oblasti pracovních výsledků a charitativní činnosti.

Pouze slova chvály měl pro ředitelku Farní charity Neratovice také páter Stanislaw Góra, prezident Arcidiecézní charity Praha, pod kterou neratovická charita spadá. „Náš pan ředitel vždycky říká, že ty jsi taková naše vlajková loď. Jsem nesmírně vděčný, že jsi před těmi pětadvaceti lety otevřela své oči, uši i srdce potřebným. Až jednou přijdeš do nebe, to ti bude tak 110 let, budou tam stát zástupy a budou ti tleskat," předpovídal.

Významná organizace

Farní charita Neratovice vznikla 1. září 1991 a za čtvrt století své existence se proměnila ve významnou organizaci. „Začínali jsme s pěti zdravotními sestřičkami, dnes máme 108 zaměstnanců a jsme rozšíření po velké části středních Čech," připomněla Miloslava Machovcová, pod jejímž vedením se neratovická charita soustředí především, ale nikoli pouze na poskytování domácí péče. „Poskytujeme služby domácí zdravotní péče, domácí hospicové péče, která je v poslední době hodně rozšířená, sociální terénní pečovatelské služby, sociálně aktivizační služby, terénní odlehčovací služby a osobní asistenci. Máme také dva denní stacionáře, v Odoleně Vodě a v Obříství, a dům s pečovatelskou službou sv. Jakuba v Libiši. Ten funguje od roku 2004 a momentálně v něm žije devatenáct klientů," vyjmenovala s tím, že organizace působí nejen v okrese Mělník, ale také v okresech Praha – východ, Praha – západ, Kladno a dokonce i v části hlavního města.

Neratovická charita se každý rok zapojuje do Tříkrálové sbírky, v posledních dvou letech se výtěžek pohybuje nad hranicí jednoho sta tisíc korun. Peníze ze sbírky následně investuje do nákupu kompenzačních pomůcek pro své klienty.

V letech 2002 a 2013, kdy Mělnicko zasáhla povodeň, se pracovníci Farní charity Neratovice významně podíleli na pomoci potřebným v postižených lokalitách.

Autor: Barbora Tesnerová

9.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Kam na Mělnicku za zábavou? Vyberte si!

Ilustrační snímek.

KRÁTCE: Komise míří za voliči domů

KRÁTCE: Spisovatel Robert Fulghum se vrací do Čech

Mělnicko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

V dospělosti bude strom ročně zásobit kyslíkem dva lidi

Kralupy – Děti z lesní školky Kulíšek si zasadily svůj první strom. Výsadba proběhla v parku Velvarka v kralupské ulici Generála Klapálka ve spolupráci s Ekologickým centrem a místním svazem ochránců přírody, v rámci projektu Kralupy – čisté město. 

Do voleb jdou saunový mistr, zámečník i lékař

Mělnicko – Ve středních Čechách kandiduje do pátečních a sobotních voleb do poslanecké sněmovny 26 stran, hnutí a subjektů.

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení